Znaleziono żywą bakterię pochodzenia pozaziemskiego

Reklama

Rosyjski kosmonauta Anton Szkaplerov twierdzi, że bakterii nie było podczas uruchomiania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 1998 roku.

Na zewnętrznej powłoce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziona została żywa bakteria pochodzenia pozaziemskiego.

Rosyjski kosmonauta Anton Szkaplerov powiedział, że bakterii nie było tam podczas uruchamiania stacji w 1998 roku, i że prawdopodobnie "doleciała z kosmosu".

Bakterię najpierw przebadano na pokładzie stacji znajdującej się na orbicie okołoziemskiej. Gdy przekonano się, że nie jest groźna dla ludzi, została przewieziona na Ziemię, by można było ją poddać bardziej szczegółowym badaniom.

Szkaplerov powiedział rosyjskiej agencji Tass, że bakterię znaleźli kosmonauci podczas pobierania próbek z zewnętrznego pokrycia stacji.

Nie jest groźna dla ludzi

„Okazało się, że próbki zawierają bakterię, której nie było podczas uruchamiania stacji", powiedział Szkaplerov.

Dodał, że rozpoczęto badania i jak się wydaje mikroby nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Rosyjski astronauta, który w grudniu uda się w ramach Ekspedycji 54 na swoją trzecią misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną potwierdza, że ludzie nie muszą obawiać się bakterii.

"Już wcześniej zdarzało się, że bakterie przenosiły się z Ziemi na MSK i to zupełnie przypadkowo, na przykład na tablecie, razem z materiałami wprowadzanymi na stację pod kątem badania zachowania różnego rodzaju materiałów w kosmosie", wyjaśnił Szkaplerov.

W próżni bakterie przeżywały podróż z Ziemi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado odkryli, że niektóre komórki bakterii zmieniają w kosmosie swój kształt, by móc przetrwać działanie popularnych leków, które na Ziemi skutecznie je zabijają.

Inne zachowanie w kosmosie

"Wiemy, że w kosmosie bakterie zachowują się zupełnie inaczej i wymagane są wyższe stężenia antybiotyków w celu ich zniszczenia", powiedział Louis Zee, główny autor badania.

Podczas eksperymentów dokonano pełnej analizy zmian wyglądu bakterii.

Badaniom poddana została Escherichia coli.

Wynik badania wzbudził obawy nie tylko ze względu na astronautów, ale i wszystkich mieszkańców Ziemi.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama