"Na Marsie nie można żyć, bo jego powierzchnia jest toksyczna dla żywych organizmów

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że warunki atmosferyczne panujące na powierzchni Marsa są bardzo toksyczne.

Badając możliwości życia na Marsie, stworzyli w laboratorium identyczne warunki, jakie na nim panują. Dodali endospory laseczki siennej, którą często można znaleźć w ziemi na naszej planecie, na koniec wszystko poddali silnemu promieniowaniu ultrafioletowemu.

Wybór padł na laseczkę sienną między innymi dlatego, że często można ją znaleźć na powierzchni statków kosmicznych wystrzeliwanych w kosmos. Silne promieniowanie UV wykorzystano dlatego, że właśnie takie promieniowanie, praktycznie bez oporu, przechodzi przez atmosferę Marsa bo, czwarta planeta od Słońca nie ma żadnej warstwy ozonowej zatrzymującej promienie UV, pisze Express za Science Journal.

Okazało się, że bakterie pod wpływem promieni ultrafioletowych i w połączeniu z nadchloranem magnezu ginęły dwa razy szybciej, niż pod wpływem samego promieniowania UV. Nadchlorany zawierają anion ClO4 i są bardzo silnymi oksydantami. Powstają, gdy w składzie gleby pojawiają się tlenek żelaza i nadtlenek wodoru.

Przy połączeniu substancji w chodzących w skład powierzchni Marsa z promieniowaniem UV okazało się, że bakterie giną nawet 10 razy szybciej, niż pod wpływem samego nadchloranu.

Obecność nadchloranu w gruncie występującym na powierzchni Marsa wykryta została przez z misję Wiking 40 lat temu i potwierdzona przez Phoenix Lander w 2008 roku.

Wniosek z przeprowadzonego doświadczenia jest jeden: nie można liczyć na życie na Marsie, bo jego grunt jest zbyt toksyczny dla żywych komórek.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Science Journal

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama