Przezroczysty gumowy krążek z muzyką: Żelowy głośnik- wynalazek naukowców z USA

Reklama

Naukowcy z uniwersytetu Harvarda zaprojektowali głośnik na bazie żelu. Ten przezroczysty i rozciągliwy wynalazek stwarza nowe możliwości użytkowania nie tylko dla muzyki, w ten sposób mogłyby być produkowane również sztuczne mięśnie i inne protezy. Zespół naukowców skupionych wokół Jeong-Yun Suna i Christophera Keplingera przedstawił przezroczysty głośnik z żelu w branżowym czasopiśmie “Science”. Udało się sprawić, że gumowy krążek zaczął drgać


Głośnik składa się z cienkiego, przezroczystego gumowego krążka, osadzonego w dwóch warstwach tzw. hydrożelu. Ten żel to poliakrylamid napęczniały słoną wodą, mogący przewodzić prąd. Producenci wynalazku wyjaśniają, że ich „ sandwich” jest prostym rozwiązaniem. Gdy obie warstwy żelu podłączy się do prądu zmiennego, krążek zacznie drgać. Przy odpowiedniej częstotliwości powstaje słyszalny dźwięk. W ten sposób Sun i Keplinger uzyskali w swoim laboratorium badawczym dźwięk z I. części suity norweskiego kompozytora Edwarda Griega (1843-1907) Peer Gynt „Poranek” .

Przyszłość maszyn precyzyjnych i robotów

Inaczej niż w elektronice, w żelu nośnikami ładunku elektrycznego nie są elektrody, lecz jony, tak jak na ludzkim ciele. Generalnie jest on biokompatybilny (czyli nietoksyczny i nieodrzucany przez organizm), co otwiera perspektywy zastosowania w medycynie. „ Nasza wielka wizja na przyszłość to roboty i maszyny precyzyjne” wyjaśnia Keplinger. „ Technologie jonowe mogą mieć wiele takich funkcji, którymi dysponuje również nasze ciało: potrafią czuć, przesyłać sygnały, wywoływać ruchy. Rzeczywiście zbliżamy się do pewnego rodzaju maszyn, które biologia ma w zanadrzu.”

Jony nie przepływają, lecz są tworzone od nowa

Problemem systemów jonowych była dotąd niemożność tolerowania wysokiego napięcia elektrycznego oraz niedostateczna szybkość dla zastosowań biologicznych i medycznych. Po pierwsze wysokie napięcie elektryczne może wywołać niepożądane reakcje chemiczne w zjonizowanym materiale, a nawet jest w stanie go uszkodzić. Po drugie duże jony przepływają o wiele wolniej niż elektrony.

Materiał stworzony przez naukowców pokonuje oba problemy. Toleruje wystarczająco wysokie napięcie elektryczne, a dzięki stanowiącemu izolację gumowemu krążkowi przez obwód elektryczny nie przepływają żadne jony. Ustawiają się w obu warstwach żelu w sposób zsynchronizowany ze zmiennym napięciem prądu, tysiące razy na sekundę.

Żelowe głośniki są wielofunkcyjne

Naukowcy zaprojektowali takie głośniki przede wszystkim w celu pokazania, że technika jest w stanie spełnić oczekiwane wymagania. Również przezroczyste żelowe głośniki mogły znaleźć swoje zastosowanie. Wyposażone w nie okna mogą poprzez przeciw-dźwięki tłumić hałas dochodzący z zewnątrz i w ten sposób zapewnić spokój i ciszę w pomieszczeniu. Możliwe jest zastosowanie głośników w tabletach i smartfonach. Naukowcy z uniwersytetu Harvarda pracują już nad komercjalizacją techniki.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama