Grypa: aby się rozprzestrzeniała, wystarczy oddychać

Reklama

Nie trzeba kasłać ani kichać, aby zarażać: wirusy są przenoszone także przez samo powietrze wydychane przez chorego.

Często myślimy, że to właśnie ciągłe kichanie i uporczywy kaszel chorego powoduje rozprzestrzenianie się wirusów. Także, ale nie tylko: zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Università del Maryland wystarczy oddychać, aby wirusy krążyły już w powietrzu.

W szczególności przez pierwsze dni choroby osoby zarażone wydychają zakaźne cząsteczki zawieszone w powietrzu (małe kropelki rozproszone w gazie, długo utrzymujące się w powietrzu), bez potrzeby kasłania czy kichania. Dlatego jest to powód, dla którego warto pozostać w domu przez kilka dni i nie mieć kontaktu z innymi, a tym samym nie zarażać.

WDECH – WYDECH

Naukowcy przeanalizowali probówki z wirusem grypy, które pobrali od 142 ochotników w trakcie choroby, a dokładniej próbki z powietrzem wydychanym przez 30 minut podczas rozmowy oraz podczas spontanicznego kasłania i kichania. W sumie pobrano 218 probówek tego typu i porównano ich z taką samą liczbą probówek zawierających materiał w postaci wymazu z nosogardła.

TAK NIEWIELE POTRZEBA.

48% probówek z powietrzem pobranym podczas kasłania lub kichania (11 z 23) zawierało wirusa RNA, a 8 probówek z 11 — wirusa infekcyjnego. Zatem nie trzeba kasłać, aby rozprzestrzeniać wirusy: wystarczy oddychać.

Ponadto w kilku badanych probówkach z powietrzem pobranym podczas kichania — a przecież kichanie „na zawołanie” nie jest łatwe — nie stwierdzono większej ilości wirusów w porównaniu z probówkami z powietrzem pobranym podczas zwykłego oddechu.

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED WIRUSAMI?

Aby się nie zarazić i nie zachorować, oprócz znanych sposobów jak dokładne mycie rąk czy unikanie kontaktu z osobami chorymi, zgodnie z przeprowadzonym badaniem warto udoskonalić systemy wentylacyjne w szkołach, biurach i szpitalach. I pozwolić, aby chory na grypę został przez klika dni w domu.

Autor: 
Elisabetta Intini/ Tłum. Monika Satro
Źródło: 

focus.it

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama