Zmutowane bakterie

Reklama

Japończycy odkryli bakterię, która „połyka” plastik i mogłaby by wykorzystana w recyklingu. Naukowcy odkryli sposób wzmacniania naturalnych enzymów niszczących opakowania PET [termoplastyczny polimer z grupy poliestrów stosowany na dużą skalę do produkcji włókien syntetycznych i butelek do napojów bezalkoholowych, od tłum. za Wikipedią], stanowiące największą część plastiku zanieczyszczającego środowisko.

Do rozpadu termoplastycznego polimeru, z którego często produkuje się opakowania napojów, potrzeba setek lat.

Zmodyfikowany enzym, znany jako petaza, może rozłożyć polimerowe opakowanie w ciągu paru dni i jak donosi BBC, może to oznaczać rewolucję w recyklingu plastiku.

Brytyjscy konsumenci wyrzucają 13 mld plastykowych butelek rocznie, z czego ponad 3 mld nie podlega recyklingowi.

Petazę odkryto w Japonii. Produkowana jest przez bakterię ideonella sakaiensis, która "zjada" opakowania typu PET będące dla niej głównym źródłem energii.

- Z dużymi ilościami PET zmagamy się od ponad pięćdziesięciu lat, a to, jak na ewolucję jednej bakterii zjadającej to, co stworzył człowiek, niezbyt długi okres czasu, wyjaśnił profesor John McGinn, biorący udział w badaniach.

Uczony wykazał, że poliestry- grupa do której należy PET (polietylen tereftalat), występują w naturze i są wykorzystywane przez rośliny do ochrony liści.

Przejście bakterii na menu złożone z opakowań typu PET jest "dość nieoczekiwane", dlatego międzynarodowa grupa naukowców z Oksfordu postanowiła zbadać, w jaki sposób rozwinęła się petaza.

By otrzymać trójwymiarowy, o ultra wysokiej rozdzielczości model petazy, badacze wykorzystali promienie rentgenowskie o dużej mocy. Okazało się, że wprowadzając pewne zmiany mogą polepszyć wydajność enzymu. Oznacza to, że petaza nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i ma potencjał do wzmocnienia swoich niezwykłych właściwości.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama