Naukowcy odkryli w kosmosie tajemniczą siłę, z powodu której wierzą w życie pozaziemskie

Reklama

Życie pozaziemskie może istnieć w innych wszechświatach, twierdzą naukowcy badający tajemniczą siłę znaną, jako ciemna energia. Poprzednie teorie sugerowały, że nasz Wszechświat ma określoną ilość ciemnej energii, której oddziaływanie grawitacyjne ma charakter odpychający i sprawia, że przestrzeń pozaziemska szybko się rozszerza. Tak szybko, że może dojść do gwałtownej ekspansji kosmosu, że gwiazdy i planety nie zdążą się formować, pisze Focus News.

Teoria zakładająca większą liczbę wszechświatów pojawiła się po raz pierwszy w latach 80-tych ubiegłego wieku. Teraz badacze Uniwersytetu w Durham są zdania, że ciała niebieskie formowałyby się nawet wtedy, gdyby jakiś wszechświat miał sto razy więcej ciemnej energii, niż nasz.

- Powstawanie gwiazd w kosmosie to walka między grawitacją a działającą odpychająco ciemną energią, wyjaśnia profesor Richard Bauer.

– Dzięki naszym symulacjom komputerowym odkryliśmy, że wszechświaty z dużo większą ilością ciemnej energii mogą formować gwiazdy. Dlaczego zatem w naszym Wszechświecie jest jej tak mało?

Zdaniem Bauera, naukowcy musieliby zacząć szukać nowych praw fizyki, żeby wyjaśnić tę niezwykłą cechę naszego Wszechświata.

Badanie profesora zostało opisane w dwóch artykułach w piśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Powszechnie akceptowana teoria zakłada, że nasz Wszechświat powstał w wyniku wielkiego wybuchu, który przyczynił się również do jego szybkiego rozszerzania się. Niektórzy twierdzą, że oznacza to, iż kosmos w niektórych swoich obszarach dalej się rozszerza, i że będzie się rozszerzał w nieskończoność. Prawdopodobnie powstanie nieograniczona liczba wszechświatów ze skupiskami planet podobnych do naszych.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Fox News

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama