Zanieczyszczone powietrze szkodzi, ale nie wiedzieliśmy wszystkiego

Reklama

Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi fizycznemu zdrowiu, ale okazało się, że źle wpływa również na inteligencję. Amerykańscy i chińscy badacze uważają, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma ogromny wpływ na procesy poznawcze człowieka.

Żeby zbadać związek między zanieczyszczonym powietrzem a inteligencją, naukowcy skupili się na badaniach chińskiego panelu z 2010 i 2014 roku, który objął 162 losowo wybrane chińskie dzielnice, w sumie 20.000 osób.

Potem sięgnęli po oficjalne dane na temat zanieczyszczenia powietrza, chcąc zbadać rezultaty zbiorowej ekspozycji na brudne powietrze w okresie między badaniami. W ten sposób utwierdzili się w przekonaniu, że zanieczyszczenia faktycznie wpływają na właściwości poznawcze człowieka, a rezultaty badań nie są optymistyczne, zwłaszcza dla starszych mężczyzn.

- Zanieczyszczone powietrze, w ciągu roku może u każdego z nas wywoła

obniżenie poziomu inteligencji, a to bardzo niepokojące zwłaszcza, jeśli chodzi osoby starsze, głównie mężczyzn powyżej 64 roku życia oraz ludzi mających niskie wykształcenie. Podsumowując straty, mogą to być lata edukacji, powiedział jeden z badaczy- Si Chen.

Naukowcy są pewni, że zanieczyszczone powietrze wpływa na spadek inteligencji, ale podkreślili, że nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

To nie jedyne badanie naukowe analizujące związek między zanieczyszczonym powietrzem a spadkiem zdolności poznawczych, ale pierwsze, które przeanalizowało ludzi na różnych etapach życia i pierwsze pokazujące różnice między kobietami a mężczyznami, istniejące z uwagi na rzekome różnice w budowie mózgu. Warto przypomnieć, że ciągle trwa dyskusja nad tym, czy mózgi kobiet i mężczyzn naprawdę się różnią.

Autor: 
M.I.M./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Futurium.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama