Znaleziono pierwszego wszystkożernego rekina na świecie

Reklama

Znany film „Szczęki“ byłby o wiele mniej straszny, gdyby Steven Spielberg zamienił swojego wielkiego, białego drapieżnika na rekina Sphyrna tiburo z rodziny młotowatych.

- To pierwszy poznany rekin, który jest wszystkożerny, powiedziała dr Samanhta Li, współautorka nowego badania, które szczegółowo opisuje wielbiciela morskiej trawy.

Nawet 60% pożywienia rekina Sphyrna tiburo stanowi morska trawa występująca w wodach przybrzeżnych Północnej i Południowej Ameryki, pozostałe 40% to ryby, raki, ślimaki i krewetki.

- Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że ten drapieżnik je morską trawę, ale sądzili, że robi to sporadycznie i trawa nie ma dla jego zdrowia żadnej wartości, powiedziała Li.

W ramach badania złapano pięć rekinów Sphyrna tiburo, mierzących około 1 m długości i poddano je reżimowi żywieniowemu. Podawano im wyłącznie kałamarnice i morską trawę, którą oznaczono izotopem węgla. Izotop węgla został później znaleziony we krwi i tkance wątrobowej drapieżników, co wskazuje na fakt, że rośliny faktycznie służą im jako zasadniczy pokarm.

Rekiny strawiły ponad połowę materii organicznej trawy i wydaje się, że lepiej trawią rośliny niż, powiedzmy, młode zielone koniki morskie. Ekologiczne następstwa diety rekinów Sphyrna tiburo nie są jeszcze znane.

Autor: 
M.I.M./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Newser

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama