Astronomowie znaleźli KSIĘŻYC spoza Układu Słonecznego

Reklama

Jak donosi BBC, zespół astronomów odkrył być może pierwszy rozpoznany księżyc spoza Układu Słonecznego. Jeśli dowody zostaną potwierdzone, egzoksiężyc prawdopodobnie będzie wielkością i masą równy Neptunowi, będzie obracał się wokół planety wielkości Jowisza, ale z dziesięciokrotnie większą masą.

url.jpg

Potencjalny egzoksiężyc – Kepler-1625b I – zauważony został koło gwiazdy znajdującej się około 4 000 lat świetlnych od Ziemi. Z uwagi na jego wielkość, astronomowie nazwali go "Neptksiężyc".

Według ogólnie przyjętej teorii powstawania planet, mało prawdopodobne, że taki obiekt powstał w miejsce planety o masie większej niż Jowisz. Bardziej prawdopodobne, że jest to ciało przyciągnięte w skutek grawitacji planety podczas ewolucji tamtego układu planetarnego.

Sygnał potencjalnego księżyca odebrany został przez teleskop Keplera, ale dalsze (październikowe) obserwacje będą już prowadzone z wykorzystaniem teleskopu Hubble`a.

Do tej pory odkryto ponad 3 000 egzoplanet – światów, które orbitują wokół gwiazd. Polowanie na egzoksiężyce – obiekty poruszające się po orbitach wokół odległych planet – odbywa się przy jednoczesnym poszukiwaniu egzoplanet.

Dr David Kipping, asystent na Wydziale astronomii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku mówi, że większość swojego życia spędził na poszukiwaniu egzoksiężyców.

- Nie możemy na sto procent powiedzieć, że jest to coś w rodzaju księżyca, bo kto wie, może to coś jeszcze innego.

Teleskop Keplera wypatruje planety wychwytując małe plamy w świetle gwiazdy w momencie, gdy planeta przechodzi przed nią. Poszukując egzoksiężyca astronomowie zaczęli wypatrywać zaciemnienia w świetle gwiazdy przed i po tranzycie planety.

Obiecujący sygnał zauważony został w trakcie trzech takich tranzytów, ale to za mało, by z całą pewnością potwierdzić odkrycie egzoksiężyca.

- Dopóki nie szukamy za pomocą Hubble`a szanse na to, że to księżyc są jak 50 : 50, przyznaje Kipping.

Do tej pory było wielu kandydatów na egzoksiężyc, ale żaden nie został potwierdzony.

- Ten, niedawno wypatrzony, jest w tej chwili najlepszy, powiedział dla BBC amerykański uczony.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BBC

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama