Moderna Inc. coraz bliżej swojej szczepionki

Reklama

pt., 11/13/2020 - 12:23 -- MagdalenaL

Moderna Inc. poinformowała, że ma wystarczające dane do pierwszej, tymczasowej analizy późnej fazy eksperymentalnej szczepionki przeciw chorobie COVID-19, która powinna pomóc określić jej skuteczność.

Firma ​​przygotowuje informacje dla niezależnej komisji nadzorującej bezpieczeństwo danych, która dokona przeglądu wyników i wyda stosowne zalecenia.

Nie powiedziano, kiedy zostaną opublikowane dane dotyczące efektywności wakcyny.

Moderna Inc. przyznała w swoim oświadczeniu, że odnotowała znaczny wzrost liczby przypadków COVID-19 wśród uczestników badania, spowodowany wzrostem wskaźnika zakażeń w całych Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na duży wzrost zachorowań, przyszła analiza obejmie nieco ponad 53 przypadki infekcji, co było celem pierwszej analizy.

Ślepe” badanie

Firma poinformowała, że ​​badanie pozostaje „ślepe”, więc ani ona, ani kierownicy prac nie wiedzą, którzy uczestnicy otrzymali szczepionkę, a który placebo.

Szczepionka zostanie uznana za skuteczną, jeśli zdecydowana większość zakażonych otrzymała placebo i gdy rada nadzorcza przyjrzy się wcześniejszym wynikom.

Czołowy amerykański ekspert ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci powiedział, że Moderna może uzyskać dane w ciągu kilku dni lub tygodnia.

- Wysoki stopień skuteczności jest bardzo prawdopodobny, ponieważ jest „prawie identyczny” z eksperymentalną szczepionką firmy Pfizer Inc.

- Może to nie być 95%, może to być 90%, 96 lub 89%, ale na pewno w tym przedziale, powiedział.

Biorąc pod uwagę tymczasowe wyniki testów, Pfizer poinformował w poniedziałek, że jego szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna w ponad 90% tzn., że przekracza o co najmniej 50% skuteczność wymaganą przez organy regulacyjne.

Technologia „Messenger RNA”

Moderna, która wykorzystuje podobną do Pfizera technologię „komunikacyjnego RNA” podała do wiadomości, że pozyskiwanie danych bazowych przebiega zgodnie z przyjętym na listopad planem.

Nie odpowiedziała jednak na pytanie Reutersa, kiedy miałyby zostać opublikować te dane.

Przed złożeniem wniosku o zezwolenie na awaryjne użycie szczepionki w USA, firma będzie musiała poczekać na dane kontrolne wymagane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, których spodziewa się w drugiej połowie tego miesiąca.

Nadal nie ma szczepionek, które uzyskałyby ogólnoświatową aprobatę, chociaż kilka, w tym firmy Moderna Inc., jest na późnym etapie badań klinicznych.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama