Czy szczepionka działa na zmutowane odmiany wirusa?

Reklama

wt., 05/18/2021 - 21:36 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Nataliya Vaitkevich / Pexels

Trwają szczepienia przeciw Covid-19, a wraz z ich postępem rodzi się pytanie: do jakiego stopnia szczepionka będzie skuteczna wobec zmutowanych odmian wirusa? Grupa badawcza z Uniwersytetu Miejskiego w Yokohamie zbadała to zagadnienie na ponad stu osobach i okazuje się, że około 90% badanych wytworzyło ilość przeciwciał wystarczającą do zwalczenia zmutowanych szczepów koronawirusa.

Wirus Covid-19 stale mutuje i pojawiają się wątpliwości, czy szczepionka poradzi sobie z niektórymi z nowych szczepów.

Z tego powodu grupa badawcza z Uniwersytetu Miejskiego w Yokohamie sprawdziła, jak efektywna będzie w tym zakresie szczepionka Pfizer dystrybuowana w Japonii.

Zebrano grupę 105 praktykantów medycznych, którzy zaszczepili się dwoma dawkami na przestrzeni marca i kwietnia. Pobrano od nich próbki krwi, na których sprawdzono, jak dużo udało się wytworzyć przeciwciał neutralizujących wykazujących zdolność do pokonania zmutowanych odmian wirusa.

W wyniku analizy okazało się, 89% badanych wytworzyło zadowalającą ilość przeciwciał. Badania przeprowadzono na siedmiu różnych szczepach, wliczając odmianę brytyjską, południowoafrykańską oraz brazylijską.

Skuteczność po jednej dawce druzgocząco mniejsza

Wśród osób w pełni zaszczepionych skuteczność w przypadku każdego szczepu prezentowała się następująco: 94% dla odmiany brytyjskiej, 90% dla odmiany południowoafrykańskiej, 94% dla odmiany brazylijskiej, 97% dla odmiany indyjskiej, 97% dla szczepu z Kalifornii, 98% dla odmiany z Nowego Jorku, oraz 97% dla znajdywanego m.in. w Tokio szczepu E484K o nieznanym pochodzeniu. Skuteczność w przypadku pierwotnego szczepu wyniosła u badanych 99%.

Sytuacja miała się jednak inaczej po zaszczepieniu zaledwie jedną dawką. Wówczas skuteczność wynosiła: 18% dla odmiany brytyjskiej, 21% dla odmiany południowoafrykańskiej, 16% dla odmiany brazylijskiej, 37% dla odmiany indyjskiej, 39% dla kalifornijskiej, 55% dla odmiany z Nowego Jorku, oraz 34% dla szczepu E484K o nieznanym pochodzeniu. Skuteczność w przypadku pierwotnego szczepu wynosiła 57%.

Członek grupy badawczej i profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Miejskiego w Yokohamie, Yamanaka Takeharu podsumował wyniki: „osoby zaszczepione podwójną dawką mogą w większości liczyć na to, że szczepionka będzie skuteczna również w przypadku obecnie występujących zmutowanych odmian wirusa, trzeba też jednak pamiętać o indywidualnych różnicach. Planujemy przeprowadzić badania na większą skalę i kontynuować zbieranie danych na ten temat”.

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch

Reklama