Przedstawiono projekty największej na świecie szklarni z pojedynczą kopułą

Reklama

śr., 09/15/2021 - 13:18 -- MagdalenaL

Grafika: Octav Tirziu/Zuecca Project Space

Francuska firma architektoniczna Coldefy ujawniła swój najnowszy ambity projekt: największą szklarnię z pojedynczą kopułą na całym świecie. Rozciągająca się na ponad 20 000 metrów kwadratowych (215,278 stóp kwadratowych) gigantyczna, samowystarczalna energetycznie konstrukcja, ochrzczona „Tropicalia”, ma zostać ukończona w 2024 roku. Na Cote d'Opale lub Opal Coast we Francji.

Projekty będą prezentowane od 22 maja do 21 listopada na 17. Biennale Architecture w Wenecji, gdzie Coldefy i interdyscyplinarna organizacja non-profit Zuecca Projects zaprezentują modele architektoniczne, szkice oraz filmy szczegółowo opisujące wielkie plany kopuły. Rendery ujawnione przed międzynarodową wystawą pokazują elegancką kopułę wtuloną w bujne, faliste równiny naturalnego krajobrazu Francji. Opisana przez Coldefy na swojej stronie internetowej jako „bańka harmonii”, struktura – w której znajdzie się las tropikalny z szeroką gamą flory i fauny, od orchidei i motyli po ryby i gady – została zbudowana z uwzględnieniem środowiska naturalnego. Jako taki, 35-metrowy projekt częściowo osadzony w ziemi, wtapiający się w krajobraz z dodatkiem drugiej zewnętrznej ściany zieleni.

Dach zostanie wykonany z ciśnieniowych poduszek termicznych osadzonych w aluminiowej ramie – są one podobne do poduszek używanych w grupie szklarni z kopułą w projekcie Eden w Kornwalii w Anglii. Wewnątrz kopuła zostanie podgrzana do 82,4 stopni, temperatury, która zapewnia „luksusową roślinność”, zgodnie z oświadczeniem prasowym.

Technologia o nazwie Terraotherm umożliwi recykling energii cieplnej konstrukcji, a nadwyżka ciepła będzie odprowadzana do otaczających budynków.

Grafika: Octav Tirziu/Zuecca Project Space

Jak wiele wystaw na tegorocznym Biennale w Wenecji, które podążają za altruistycznym tematem „Jak będziemy żyć razem?” -- Założyciel Coldefy, architekt Thomas Coldefy, zaprojektował Tropicalię z myślą o zdrowiu planety. Dla Coldefy'ego dane dotyczące zmian klimatu są zbyt często konsumowane „niechętnie”, powiedział w oświadczeniu prasowym, a ich przesycenie oznacza, że ​​dane mogą szybko stać się „nowym źródłem niepokoju”. Natomiast Tropicalia ma być miejscem cudów i edukacji, dającym możliwość poznania z bliska kruchości ziemskiego ekosystemu.

Gdzie indziej na biennale względy środowiskowe zdominują pokaz. Pawilon skandynawski zostanie przekształcony przez architektów Helen & Hard w eksperymentalny projekt współmieszkania mający na celu zmniejszenie zużycia energii i redukcję emisji dwutlenku węgla. W międzyczasie pawilon Tajwanu zwróci uwagę na pięć istniejących projektów architektonicznych, które badają trwający dialog wyspy z naturą i badają, w jaki sposób można utrzymać obecną 23-milionową populację Tajwanu w jego zróżnicowanym ekologicznie krajobrazie.

Autor: 
Leah Dolan oraz Megan C. Hills Tłumaczenie: Karolina Bryndal

Reklama