Dlaczego małe firmy powinny być na Tik Toku

Reklama

czw., 07/21/2022 - 11:32 -- MagdalenaL

Oglądalność filmów na TikToku może się znacznie różnić, więc firmy muszą być gotowe spróbować, ponieść porażkę i spróbować ponownie. ZDJĘCIE: GETTY IMAGES

 

TikTok wyraźnie ma kontrolę nad pokoleniem Z. Jednak czy to oznacza, że ta platforma społecznościowa jest skutecznym miejscem, na którym małe i średnie firmy mogą promować swoje produkty i usługi?

Gdy posłuchałam opowieści o powstających markach konsumenckich, które osiągają sukces z powodu intrygujących, bardzo popularnych filmików na TikToku, bardzo mnie to zaintrygowało. A kiedy reklama targetowana na Instagramie stała się mniej efektywna, a przez to zbyt droga jak na mój ograniczony w zeszłym roku budżet marketingowy, postanowiłam spróbować.

To, co podoba mi się w TikToku, to jego potencjał, jeśli chodzi o popularność treści, niezależnie od liczby obserwujących. Kiedy film pojawia się po raz pierwszy, zwykle na początku jest pokazywany innym użytkownikom w tej samej geolokalizacji, co jest cenne dla lokalnej świadomości marki. Niemniej jednak, liczba wyświetleń filmów może się znacznie różnić nawet wśród twórców z dużą liczbą obserwujących, więc musisz być gotów spróbować, ponieść porażkę i spróbować ponownie.

Chociaż nadal uczę się tej platformy, dowiedziałam się kilku rzeczy, które inni właściciele firm mogą uznać za pomocne. Oto niektóre z tych spostrzeżeń: 

— Tylko dlatego, że zrobiłeś filmy na innych platform społecznościowych, nie zakładaj, że rozgryzłeś TikToka. Każda platforma ma swoje wartości, język i poczucie humoru. Na TikToku królują trendy audio i trendy taneczne, humor, opowiadanie historii i podglądanie innych w intymnych sytuacjach. Pamiętaj, że użytkownicy TikToka mogą być bezwzględni w komentarzach, jeśli sądzą, że treść nie jest autentyczna.

—TikTok jest oparty na odkrywaniu, co oznacza, że użytkownicy zazwyczaj przewijają swoje strony „dla Ciebie” w poszukiwaniu rozrywki. Oznacza to, że Twoje filmy będą konkurować o uwagę z innymi filmami na tej stronie, a bez dobrego „haka” lub wstępu mogą zostać zignorowane. Rozpoczęcie filmu od pytania lub stwierdzenia zawierającego słowo „ty”, po którym przechodzi się do wspólnego problemu, doświadczanego przez docelowych odbiorców, to jedna ze strategii, która może przyciągnąć uwagę użytkowników. Taka struktura wstępu sprawia, że widz czuje, że może utożsamiać się z twórcą, i jak pokazują statystyki, najprawdopodobniej sprawi, że przestanie przeszukiwać TikToka i obejrzy twój film.

— Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, polecam znaleźć doświadczonego twórcę treści — tj. „influencera” — z którym można współpracować przy filmach. TikTok jest gotowym narzędziem, za pomocą którego można się wykazać kreatywnością, co jeszcze nie do końca zostało odkryte – a stawki twórców treści to odzwierciedlają. Czy jest lepszy sposób na dodanie swojej marce i tego, co ona reprezentuje nowej energii niż przekazanie sterów początkującemu i eksperymentalnemu twórcy? Są to osoby, które mają smykałkę do tworzenia krótkich treści, a nie firmy, więc filmy, które produkują, zawsze będą bardziej autentyczne.

— Ponieważ rynek jest wciąż nowy i się rozwija, możesz dotrzeć bezpośrednio do influencerów na TikToku, z którymi chciałbyś współpracować. Wiele z tych osobowości, chętnych do spieniężenia swoich wysiłków, jest skłonnych negocjować stawki.

— W przeciwieństwie do innych platform społecznościowych, liczba obserwujących na TikToku nie jest równa przewidywalnemu zasięgowi. Możesz spojrzeć na ogólny wskaźnik zaangażowania twórcy, aby zorientować się, ile wyświetleń średnio uzyskują jego filmy, ale nie oczekuj, że uzyskasz gwarancje skuteczności. Posiadanie świeżych i angażujących treści ma kluczowe znaczenie, ale pokazanie odpowiedniego filmu przed odpowiednią publicznością we właściwym czasie wymaga trochę szczęścia. Eksperymentowanie to etos TikToka, gdzie twórcy próbują, zawodzą, osiągają sukces, a następnie znowu zawodzą i próbują ponownie.

Ogólnie uważam, że TikTok ma potencjał, żeby do danej marki wprowadzić z powrotem trochę zabawy i autentyczności – ale nie możemy być tego pewni. Pomyśl o tym, jak o wycieczce do Vegas: nie wydawaj więcej, niż możesz stracić, ale baw się dobrze, gdy tam jesteś.

 

Autor: 
Autor: Candace Nelson Tłumaczenie: Anna Kępska

Reklama