Samsung Galaxy S21 vs S22: czy różnice są warte zmiany telefonu?

Reklama

czw., 06/09/2022 - 17:46 -- MagdalenaL

Wraz z premierą Samsunga Galaxy S22, producent smartfonów dodał do swojej oferty trzy nowe telefony. Są to dwa podstawowe modele, S22 i S22 Plus, a także model z wyższej półki, który bardziej przypomina Galaxy Note, czyli Galaxy S22 Ultra.

Jeśli zastanawiasz się, czy zmienić telefon S21 na S22, radzę się wstrzymać. Jeśli natomiast wymieniasz telefon na starszy model iPhone'a lub Galaxy, to S22 wydaje się wartą uwagi opcją. Skupię się wyłącznie na Galaxy S22 i na tym, jak wypada w porównaniu z zeszłorocznym Galaxy S21.

Design

Najbardziej zauważalną zmianą jest ogólny design. Model S21 ma bardziej zaokrąglony wygląd, natomiast w S22 zrezygnowano z zaokrąglonych krawędzi na rzecz płaskiej konstrukcji. Kolejną zmianą jest rozmiar wyświetlacza. Ekran S22 zmniejszył się tylko odrobinę, z 6,2 cala w S21 do 6,1 cala w S22.

Wydajność

Wewnątrz S22 zastosowano najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, natomiast opcje pamięci i pamięci pozostały bez zmian. Podobnie jak w przypadku rozmiaru ekranu, zmniejszyła się również bateria w modelu S22. W modelu S21 bateria ma pojemność 4000 mAh, podczas gdy w S22 jest to 3700 mAh. Nie jestem jednak pewien, jak duży wpływ będzie miał spadek pojemności baterii na ogólny czas pracy urządzenia.

Aparat

Kolejna duża zmiana dotyczy systemu aparatów fotograficznych z tyłu telefonu. S21 ma dwa 12-megapikselowe aparaty – jeden szerokokątny, drugi ultraszerokokątny – oraz 64-megapikselowy teleobiektyw. Już na podstawie samej specyfikacji widać, że Samsung skupił swoje wysiłki na zapewnieniu posiadaczom Galaxy S21 lepszych wrażeń podczas robienia zdjęć z wyostrzonym przybliżeniem.

W modelu Galaxy S22 Samsung zmienił kurs. Z tyłu telefonu nadal znajdują się trzy aparaty, ale tym razem jest to pojedynczy 12-megapikselowy aparat ultraszerokokątny, 50-megapikselowy aparat szerokokątny oraz 10-megapikselowy teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem optycznym. Jestem ciekaw, jak Samsung analizuje wykorzystanie aparatu i jak często posiadacze S21 w pełni wykorzystywali 64-megapikselowy teleobiektyw. Bazując na konfiguracji aparatu w S22, zaryzykuję stwierdzenie, że nie był on często używany.

Werdykt

Jeśli zastanawiasz się, czy zmienić model z S21 na S22, radzę się wstrzymać. 

Istnieją różnice między tymi dwoma telefonami, ale nie przekładają się one raczej na znaczący wpływ na wrażenia z użytkowania. To znaczy, oczywiście, chyba że robisz dużo zdjęć i skorzystasz z 50-megapikselowego aparatu głównego (szerokiego) w S22. 

Jeśli zmieniasz telefon ze starszego iPhone'a lub telefonu Galaxy, S22 wydaje się (na papierze) wartą uwagi opcją. Działa na nim najnowsza wersja systemu Android, ma specyfikację, która z pewnością zapewni imponujące wrażenia, a do tego kosztuje 799 dolarów (ok. 3422 zł).


 

Autor: 
Autor: Jason Cipriani Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Reklama