Mężczyźni i kobiety: kto potrafi lepiej kłamać?

Reklama

pt., 08/28/2020 - 15:39 -- MagdalenaL

Niektóre różnice między mężczyznami i kobietami są bardziej widoczne, a inne mniej. Jedna z nich jest związana z umiejętnością kłamania: ujawnia to nowe badanie.

Kobiety poddają się: Pinokio jest mężczyzną. Kłamie więcej i lepiej, a więcej może dlatego, że udaje mu się to robić bardziej udanie. Krótko mówiąc, wśród wielu różnic między zachowaniem kobiet i mężczyzn, jak wykazują badania, jest też ta dotycząca tematu kłamstwa.

To, że mężczyzna jest mniej szczery niż kobieta, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maastricht (Wielka Brytania) w celu zrozumienia zachowania tych, którzy uważają się za ekspertów od kłamstwa. W badaniu 194 mężczyzn i kobiet odpowiedziało na ankietę sprawdzającą ile kłamstw powiedzieli w ciągu ostatnich 24 godzin, jakiego rodzaju, do kogo i jakie strategie przyjęli.

KŁAMSTWA TU I TAM. Wyniki pokazały, że mężczyźni byli ponad dwukrotnie bardziej skłonni postrzegać siebie jako ekspertów w kłamaniu niż kobiety. Mało tego: analizując odpowiedzi, naukowcy odkryli, że męska część znacznie lepiej kłamie, tworząc wiarygodne historie, w które wplata kłamstwa.

OPUSZCZANIE WZROKU. Poza tym mężczyźni mają lepszą kontrolę nad ciałem podczas kłamstwa: na przykład nie unikają wzroku rozmówcy lub potrafią rozluźnić ciało. Te elementy, wyjaśnia badanie, wzmacniają wiarygodność.

W większości przypadków nie są to jednak wielkie kłamstwa, ale zaniedbania i wyolbrzymienia, o których mówi się współpracownikom, znajomym lub partnerom, zwłaszcza podczas bezpośrednich spotkań. Zresztą istnieją również badania, które podpowiadają proste sztuczki, by spróbować złapać kłamcę na gorącym uczynku. Albo kłamczuchę.

Autor: 
tłum. Magda Stankiewicz

Reklama