Anthony Fauci laureatem izraelskiej nagrody Dana Davida o wartości 1 mln dolarów za ‘działania w obronie nauki’

Reklama

śr., 02/17/2021 - 13:43 -- MagdalenaL

Dr Fauci sprawuje funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Alergii oraz Chorób Zakaźnych od 1984 roku / Fot. EPA

Czołowy amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, Anthony Fauci, otrzymał prestiżową izraelską nagrodę o wartości miliona dolarów za swój wkład w rozwój nauki.

Dr Fauci, którego poglądy na temat tego, jak radzić sobie z pandemią, często różniły się od poglądów byłego prezydenta Trumpa, został laureatem Nagrody Dan David za “działania w obronie nauki”.

Został on także pochwalony za wspieranie programu szczepień na Covid, oraz za przywództwo w badaniach nad wirusem HIV i pomoc w walce z Aids.

80-latek pełnił funkcję doradcy siedmiu prezydentów USA.

Komitet, który przyznał mu wyróżnienie, oświadczył, że Fauci zasłużył na nagrodę “odważnie broniąc nauki w obliczu niedoinformowanej opozycji podczas wyzwania, jakim był kryzys spowodowany pandemią koronawirusa.”

Jak dodał komitet, Fauci “jest doskonałym wzorcem przywództwa oraz wpływu na funkcjonowanie zdrowia publicznego”.

“W miarę, jak rozwijała się pandemia Covid-19, Fauci posłużył się swymi niesamowitymi zdolnościami komunikacyjnymi, aby zwrócić się do społeczeństwa sparaliżowanego strachem i niepokojem. Pracował bez wytchnienia, informując jednostki w USA oraz innych częściach świata o działaniach, jakie należało podjąć w zakresie ochrony zdrowia publicznego w celu ograniczenia rozwoju pandemii.

“Oprócz tego, jest on wychwalany za swą odwagę i szczerość w komunikacji z głową państwa w mocno upolitycznionym środowisku.”

Dr Fauci sprawuje funkcję dyrektora Narodowego Instytutu Alergii oraz Chorób Zakaźnych od 1984 roku.

Pomógł on w walce z Aids w Afryce, co było inicjatywą rządu George’a W. Busha. Obecnie - za czasów prezydentury Trumpa, a teraz Bidena - pełni funkcję naczelnego informatora publicznego ds pandemii Covid-19.

Nagroda Dana Davida została ustanowiona w 2000 roku przez nieżyjącego już biznesmena, Dana Davida. Jest ona przyznawana corocznie w trzech kategoriach za zasługi dotyczące działań z przeszłości, teraźniejszości, oraz przyszłości. Nagroda pieniężna w każdej kategorii wynosi 1 milion dolarów.

Tłumaczyła Jagoda Chudzińska

Autor: 
BBC
Źródło: 

bbc.com

Reklama