Działalność WHO

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 03/16/2020 - 16:39 -- koscielniakk

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS-CoV) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Choroba koronawirusowa (COVID-19) to nowy szczep, który został odkryty w 2019 roku i nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Koronawirusy są odzwierzęce, co oznacza, że są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Szczegółowe badania wykazały, że SARS-CoV został przeniesiony z kotów cywilnych na ludzi, a MERS-CoV z dromaderów na ludzi. Kilka znanych koronawirusów krąży u zwierząt, które nie zainfekowały jeszcze ludzi (WHO).

Typowe objawy infekcji obejmują objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć. Standardowe zalecenia zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji obejmują regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, dokładne gotowanie mięsa i jaj. Unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie (WHO).

 

Do WHO zgłoszono ponad 132 000 przypadków COVID-19 z 123 krajów i terytoriów. Aż 5000 osób straciło życie, co jest tragicznym kamieniem milowym. Zalecenia WHO wobec pandemii opierają się o przygotowanie się do walki z epidemią i wprowadzenie testów na wirusa. WHO wysłało wsparcie do 56 krajów, planowane są następne, do kolejnych 28 krajów jest to prawie 1,5 miliona testów diagnostycznych do 120 krajów. Zaleca się wprowadzenie kwarantanny dla każdej osoby z podejrzeniem wirusa oraz ograniczenie wszystkich zgromadzeń. Trzeba przygotować sektor zdrowia i szpitale na dalszy rozwój choroby, zapewnić bezpieczeństwo personelowi. Trzeba zadbać o odpowiednia odzież ochronną dla lekarzy i obsługi. Ważna jest współpraca międzynarodowa w każdym zakresie. Wymiana doświadczeń, ograniczenie transportu, turystyki, handlu oraz wsparcie przy powrocie obywateli do swoich krajów ma zapewnić bezpieczeństwo i ograniczyć zagrożenia. Ważne jest aby informować społeczeństwo o obecnej sytuacji i rozwoju choroby oraz ograniczeniach administracyjnych w każdym kraju. WHO stworzyło COVID-19 Fundusz Reakcji Solidarności, który ma na celu zbiór funduszy na zakup sprzętu medycznego i odzieży ochronnej dla zagrożonych krajów. Pieniądze zbiera również Google i Facebook. UE wspiera kraje członkowskie poprzez dofinansowania na walkę z koronawirusem.

 

W Chinach od niedawna maleje ilość zachorowań, w Europie szczególnie we Włoszech epidemia się rozwija. Są różne prognozy dla epidemii w Europie od kilku miesięcy i milionów zachorowań do znacznego pogorszenia sytuacji (jak we Włoszech), długookresowego zagrożenia i wysokiej liczby chorych oraz zmarłych. We Włoszech zmarło około 5% zarażonych, w Polsce tylko 1%. We wszystkich krajach podjęto działania dla ograniczenia epidemii szczególnie poprzez ograniczenie zgromadzeń oraz profilaktykę i testy na obecność wirusa.

Autor: 
Dorota Smoleńska
Dział: 

Reklama