Historia Polski będzie nowym przedmiotem szkolnym?

Reklama

ndz., 05/30/2021 - 00:59 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Prawdopodobnie już 1 września 2022 roku w szkołach średnich pojawi się nowy przedmiot szkolny – Historia Polski XX i XXI wieku. Propozycja pojawiła się w wśród zapisów tzw. Polskiego Ładu.

Nowy przedmiot o nazwie: Historia Polski XX i XXI wieku, ma być realizowany obok dotychczasowych lekcji historii. W praktyce oznacza to rozdzielenie historii Polski i historii powszechnej na dwa odrębne kursy. Na każdy z przedmiotów mają być przeznaczone 2-3 godziny lekcyjne lub „nawet więcej” – jak zapowiedział w trakcie prezentacji tzw. Polskiego Ładu, Jarosław Kaczyński. Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski wypowiedział się na temat zwiększenia liczby godzin historii następująco: „Zdziwiłbym się, gdybym usłyszał ze strony środowisk lewicowych i liberalnych, że historia jest bardzo potrzebna. Tak już jest, że i lewica i liberałowie uważają, że liczy się tylko przyszłość. Co ciekawe, na polskiej scenie politycznej jest wielu historyków, a w pewnym momencie były to najważniejsze osoby w państwie. Historia, a zwłaszcza ta najnowsza, tłumaczy pewne procesy i nasze miejsce na mapie geopolitycznej świata, uwarunkowania polityczne, a one są dla tamtej sceny politycznej druzgocące. Lewica boi się prawdy o PRL i obalenia mitu, że stoi po stronie ludzi pracy. Wystarczy przypomnieć wydarzenia z historii i to jest dla lewicy bolesne”.

Krytycy rządowego pomysłu obawiają się, że projektowane zmiany w edukacji mają przyczynić się do kształtowania młodzieży zgodnie z lansowaną przez PiS ideologią. Publicysta Marcin Celiński zauważa, że rządowa propozycja to powrót do peerelowskiego modelu nauczania historii. „Kompletną bzdurą jest powrót do peerelowskiej praktyki rozdzielenia kursu historii powszechnej i polskiej – które buduje trudne do zwalczenia w wieku dorosłym poczucie, że Polska jest na innej planecie niż jej najbliżsi sąsiedzi” – ocenia publicysta.

Nowy przedmiot miałby wystartować w roku szkolnym 2022/2023 w szkołach ponadpodstawowych.

Autor: 
Maria Zaborowska
Dział: 

Reklama