Rady dla zdających egzamin SIELE

Reklama

śr., 03/10/2021 - 19:06 -- MagdalenaL

            Jeśli znasz już zalety posiadania certyfikatu SIELE i myślisz o przystąpieniu do egzaminu nie możesz pominąć tego artykułu. Przedstawimy w nim kilka porad dotyczących przygotowywania się do egzaminu SIELE i zdania go z jak najlepszym wynikiem.

            Nadal to czytasz?

            Zapoznaj się z formą egzaminu.

            Powtarzamy to, od kiedy istnieje portal Hispania, escuela de español: znajomość formy danego egzaminu jest nieodzowna, jeśli chce się znać oczekiwania wobec uczestników, dowiedzieć się, jakie zadania będą oni musieli wykonać i, co najważniejsze, ile czasu potrzeba na każde z nich.

            By zaznajomić się z formą egzaminu, najlepszym sposobem byłyby ćwiczenia przy użyciu arkuszy z poprzednich edycji egzaminu SIELE. Obecnie bardzo łatwo jest znaleźć odpowiednie materiały w Internecie, ale, jako że mowa tu o stosunkowo nowym teście, dużo lepiej jest zgłosić się na kurs przygotowawczy, na którym wyjaśnią z jakich części składa się egzamin i jak ułatwić sobie pracę.

            Używaj “egzaminacyjnego” języka

            Znajomość języka to nie tylko umiejętność prowadzenia nieformalnych rozmów między przyjaciółmi, ale także zdolność dobierania odpowiedniego słownictwa do sytuacji, w której się znaleźliśmy. Dotyczy to zarówno naszej mowy ojczystej jak i tych, których się uczyliśmy; musimy wziąć to pod uwagę przystępując do egzaminu z hiszpańskiego. Oczywiście tej umiejętności nabywa się z czasem, w miarę jak poprawia się nasza znajomość języka, ale ważne jest uczenie się odpowiednich słów związanych z egzaminem, żeby rozumieć, na czym polega dane ćwiczenie, a także pewnych wyrażeń, które możemy wykorzystać podczas wypowiedzi lub dialogu. Być może takie słownictwo nie jest zbyt popularne w życiu codziennym, ale pomogą nam wyróżnić się podczas egzaminu i zasłużyć na najwyższą ocenę.

            Zanurz się w języku hiszpańskim

            Chociaż “egzaminacyjny” hiszpański jest bardzo ważny, nie wolno nam zapomnieć o tym, że SIELE to przede wszystkim egzamin praktyczny, którego celem jest imitowanie realnych sytuacji. A to, niezależnie od tego, na jakim jesteśmy poziomie jest najtrudniejsze do nauczenia się. Radzilibyśmy więc “zanurzyć się” w hiszpańskim, szczególnie w okresie poprzedzającym termin egzaminu: oprócz chodzenia na lekcje lub kurs przygotowawczy warto słuchać muzyki, oglądać filmy, seriale, różnego rodzaju materiały na YouTube, czytać artykuły na blogach, w gazetach i czasopismach, rozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi z klasy… Oczywiście wszystko po hiszpańsku!

            Rozwijaj swoje umiejętności pisania po hiszpańsku na komputerze

            Pewnie już wiesz, że egzamin SIELE zdaje się nie pisząc ręcznie, a przy pomocy komputera i wszystkie ćwiczenia wypełnia się cyfrowo. Dlatego bardzo ważna jest znajomość podstawowych zasad korzystania z tego sprzętu. Poza tym jest bardzo prawdopodobne, że miejsce, w którym ma się odbyć egzamin będzie wyposażone w komputery zaprogramowane na język hiszpański z odpowiednimi klawiaturami, musisz więc przyzwyczaić się do pisania na hiszpańskiej klawiaturze, włącznie z akcentami graficznymi i literą “ñ”.

            Hispania, escuela de español to instytut akredytowany przez Instytut Cervantesa, który organizuje egzaminy SIELE i DELE; możesz więc spodziewać się maksymalnego profesjonalizmu po ich oficjalnych kursach przygotowujących do wspomnianych testów. Poza tym obecnie można przygotować się do SIELE także online, biorąc udział w nowym kursie organizowanym przez Comunidad Hispania. Nie zastanawiaj się dłużej i skorzystaj z rad nauczycieli Hispania, escuela de español by zdać egzamin śpiewająco!

Artykuł napisał Chelo Caballero dla portalu Hispania, escuela de español.

Tłumaczyła Hanna Szargot

Autor: 
Chelo Caballero
Źródło: 

hispania-valencia.com

Dział: 

Reklama