
Osoby obserwujące środowisko leśne przy pomocy okularów VR czują się zdecydowanie lepiej i są bardziej wydajne pod względem poznawczym. Wirtualne wizyty w lesie mogą mieć również pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny. Tak wynika z badań opublikowanych obecnie w czasopiśmie „Nature”.
Wirtualny las
Liczne badania wykazały, że środowiska naturalne, takie jak lasy czy tereny zielone, mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dlaczego tak zwane Shrinrin-yoku (leśna kąpiel) dające wspaniały pozytywny efekt, jest jednak nadal w dużej mierze niejasne? Zespół badawczy z Human Computer Interaction Wydziału Informatyki Uniwersytetu w Hamburgu, wraz z naukowcami ze Szpitala Uniwersyteckiego Hamburg-Eppendorf (UKE) i Instytutu Maxa Plancka w Berlinie, zbadał, jak oglądanie zdjęć i filmów 360° w wirtualnym środowisku leśnym wpływa na nastrój i wydajność poznawczą.
Aby zbadać efekt, 34 ochotnikom przy pomocy okularów VR przedstawiono trzy różne środowiska jako pokazy slajdów fotograficznych, a następnie filmy 360°. Jeden obszar pokazywał las liściasty, a drugi małą ulicę między budynkami. Trzeci obraz służył jako środowisko kontrolne i pokazywał biały prostokąt na czarnym tle. Następnie uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące nastroju, poziomu stresu i subiektywnego dobrostanu psychicznego oraz rozwiązali test oceny umiejętności kognitywnych.
Dobry nastrój dzięki VR
Wyniki, opublikowane w „Nature”, pokazują, że środowisko leśne miało pozytywny wpływ na nastrój, a środowisko miejskie zaburzało nastrój niezależnie od rodzaju prezentacji. Ponadto zdjęcia środowiska naturalnego wystarczą, aby zaobserwować wpływ na nastrój. Jest to zgodne z wynikami podobnego badania: dopiero pod koniec 2020 r. brytyjscy naukowcy porównali wpływ rzeczywistych i wirtualnych kąpielisk leśnych. Ich badani stwierdzili również, że film o lesie miał efekt uspokajający i zmniejszał stres, ale efekt był znacznie silniejszy podczas prawdziwego pobytu w lesie.