Norwegowie o krok od wynalezienia szczepionki na raka

Reklama

wt., 05/21/2019 - 13:28 -- zzz

To będzie przełomowe odkrycie – zespół norweskich naukowców w połowie maja poinformował, że w ciągu 3-4 lat przygotuje pierwszą na świecie, uniwersalną szczepionkę przeciwnowotworową. Lek znajduje się obecnie w fazie decydujących badań, które mają potwierdzić jego skuteczność.

Nad szczepionką na raka dla koncernu farmaceutycznego Ultimovacs pracują naukowcy z Radforsk (Radiumhospitalets forskningsstiftelse), fundacji onkologicznej poszukującej m.in. nowych i skutecznych metod leczenia nowotworów.

Szczepionka przyszłości

UV1, bo taką nazwę ma innowacyjna szczepionka przeciwnowotworowa, w połączeniu z immunoterapią ma zwiększać szanse pacjentów na przeżycie choroby. W przeciwieństwie do innych szczepionek na raka, które są ukierunkowane na dany rodzaj nowotworu, lek ma być stosowany na wszystkie typy, ma także umożliwić lekarzom kontrolę nad rozwojem choroby. Ultimovacs chce też rozwinąć badania nad UV1, by pacjenci, u których w rodzinie rak jest chorobą dziedziczną, mogli zaczepić się prewencyjnie przeciwko chorobie. 

– Marzymy, by rak stał się chorobą przewlekłą, którą możemy leczyć, z którą można żyć, zamiast na nią umierać – powiedział w NRK Jònas Einarsson, dyrektor w Radforsk i prezes Ultimovacs.

Ostatnia prosta

Badania nad UV1 znajdują się w ostatecznej fazie, która ma potwierdzić skuteczność leku. W decydujących badaniach klinicznych bierze udział ok. 150 pacjentów chorych na czerniaka z objawami proliferacji. Koncern farmaceutyczny otrzymuje pierwsze sygnały, że szczepionka działa, jednak trzeba dalszych testów, by stwierdzić ten fakt z całą pewnością. 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek za 3-4 lata trafi do sprzedaży. Firma cały czas poszukuje inwestorów i udziałowców, którzy wsparliby projekt. Do tej pory badania pochłonęły bowiem już kilkaset milionów koron.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

mojanorwegia.pl

Reklama