Dorosły Nowojorczyk zdiagnozowany z polio, pierwszy przypadek w USA od prawie dekady.

Reklama

śr., 07/27/2022 - 17:16 -- MagdalenaL

U osoby z Rockland County w stanie New York zdiagnozowano polio, pierwszy przypadek zdiagnozowany w Stanach Zjednoczonych od prawie dekady.

Niezaszczepiony młody dorosły miesiąc temu zaczął odczuwać osłabienie i bezwład – powiedziała w czwartek komisarz ds. zdrowia hrabstwa, dr Patricia Schnabel Ruppert.

Sprawa ma miejsce prawie miesiąc po tym, jak brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ostrzegła, że wykryła wirusa polio podczas obserwacji próbek ścieków w Londynie, co wskazuje, że doszło do pewnego rozprzestrzenienia się między blisko powiązanymi osobami w północnym i wschodnim Londynie, aczkolwiek nie zidentyfikowano tam żadnych przypadków.

Polio to infekcja wywołana przez wirusa polio. Około 1 na 4 zarażonych osób ma objawy grypopodobne, w tym ból gardła, gorączkę, zmęczenie, nudności, ból głowy i ból brzucha. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, u aż 1 na 200 osób wystąpią poważniejsze objawy, takie jak mrowienie i drętwienie nóg, zakażenie mózgu lub rdzenia kręgowego oraz paraliż.

Nie ma lekarstwa na polio. Leczenie objawowe może obejmować leki rozluźniające mięśnie oraz terapię ciepłem i fizjoterapię stymulujące mięśnie. Jednak każdy paraliż spowodowany przez polio jest trwały.

„Pacjent wykazywał osłabienie i paraliż” – powiedziała Schnabel Ruppert.

Według Nowojorskiego Departamentu Zdrowia jest to pierwszy przypadek polio zdiagnozowany w Stanach Zjednoczonych od 2013 roku.

Urzędnicy ds. zdrowia stanu i hrabstwa doradzają świadczeniodawcom opieki zdrowotnej zachowanie czujności na wypadek dodatkowych przypadków, a mieszkańcom hrabstw doradzają zaszczepić się na polio.

„Ryzyko dla niezaszczepionego członka społeczności związane z tym zdarzeniem jest nadal określane” – powiedziała Ruppert Schnabel. „Zdecydowanie zalecamy, by zaszczepił się każdy, kto nie jest zaszczepiony”.

Szczepionka przeciw polio jest częścią standardowego harmonogramu szczepień CDC i wymagana jest, by móc uczęszczać do szkoły. Osoby zaszczepione nie powinny być zagrożone.

Przypadek z Nowego Jorku zidentyfikowany został jako odwrócony wirus polio Sabin typu 2, co wskazuje, że pochodzi od kogoś, kto otrzymał doustną szczepionkę przeciwko polio zawierającą żywą, lecz osłabioną formę wirusa polio.

Urzędnicy twierdzą, że sugeruje to, że wirus pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal podawana jest szczepionka doustna, jednakże wciąż badają oni pochodzenie tego konkretnego przypadku.

Przedstawiciele służby zdrowia powiedzieli w czwartek, że osoba ta nie podróżowała poza USA ani przed, ani po diagnozie.

Osoby, które zachorowały na polio, mogą zazwyczaj przenosić je na inne osoby przez około dwa tygodnie. Urzędnicy powiedzieli, że nie oczekuje się, że osoba ta będzie teraz zarażać, ponieważ czas ten dla niej upłynął i ma ona normalne funkcje odpornościowe. Inni natomiast mogli zostać narażeni, zanim przypadek ten został zdiagnozowany.

Doustna szczepionka przeciw polio nie jest już dopuszczona do obrotu w tym państwie. Od 2000 r. w Stanach Zjednoczonych podawano tylko inaktywowaną szczepionkę przeciw polio.

Urzędnicy służby zdrowia uważają, że szczep wirusa, z którym kontakt miała chora osoba, wywodził się z wycofanej szczepionki doustnej. Nie można zarazić się polio poprzez samą szczepionkę, ale w ostatnich latach wśród społeczności o niskim wskaźniku szczepień pojawiły się przypadki polio związane z tą likwidacją.

Kiedy ten osłabiony szczep wirusa krąży w niedostatecznie uodpornionych populacjach- zazwyczaj na obszarach o złych warunkach sanitarnych – wirus może nabyć mutacje i powrócić do formy, która powoduje paraliż. Wirusy pochodzące ze szczepionek różnią się od dzikich wirusów polio, które obecnie występują tylko w Pakistanie i Afganistanie.

Powiatowi urzędnicy ds. zdrowia odmówili podania danych osobowych związanych z tą sprawą, ale The New York Times poinformował, że pacjent jest mężczyzną z ortodoksyjnej społeczności żydowskiej, cytując anonimowych lokalnych wybranych w wyborach urzędników. Gazeta New York Jewish Week również powoływała się na wiele źródeł mówiących to samo.

Hrabstwo Rockland jest domem dla ultraortodoksyjnej społeczności żydowskiej, wśród której wskaźniki szczepień historycznie były bardzo niskie. W 2018 i 2019 r. hrabstwo Rockland było epicentrum poważnej epidemii odry, która trwała prawie rok, oraz na którą zachorowało 312 osób. Urzędnicy ds. zdrowia hrabstwa poinformowali w tym czasie, że tylko 8% przypadków było zaszczepionych przeciwko odrze, śwince i różyczce przed wybuchem epidemii.

„Na podstawie tego, co wiemy o tej sprawie i samym polio, Departament Zdrowia zdecydowanie zaleca, aby osoby nieszczepione zostały najszybciej jak to możliwe zaszczepione lub wzmocnione zatwierdzoną przez FDA szczepionką przeciwko polio IPV” – powiedziała stanowa komisarz ds. zdrowia Mary T. Bassett podczas czwartkowego oświadczenia. „Szczepionka przeciwko polio jest bezpieczna i skuteczna, chroniąc przed tą potencjalnie wyniszczającą chorobą oraz stanowi podstawę wymaganych, rutynowych szczepień dziecięcych zalecanych przez urzędników służby zdrowia i agencje zdrowia publicznego w całym kraju”.


 Przypadki polio były kiedyś powszechne w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Podczas jednej z najpoważniejszych epidemii w 1952 r. wirus zainfekował 58 000 osób w USA, sparaliżował ponad 21 000 i zabił ponad 3100. Jednak kampanie szczepień radykalnie obniżyły liczbę przypadków. Ostatni naturalnie występujący przypadek polio w USA miał miejsce w 1979 roku.

Autor: 
Brenda Goodman, CNN /Tłumaczenie: Sandra Wrona

Reklama