Dwie operacje na raz? To możliwe

Reklama

pt., 01/08/2021 - 13:24 -- MagdalenaL

Fot. Facebook.com/michal.zembala

Taka sytuacja miała miejsce w Zabrzu, gdzie kardiochirurdzy oraz ginekolodzy-położnicy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej przeprowadzili na raz dwie skomplikowane operacje.

O godnym podziwu wyczynie medyków pisał na Facebooku dr hab. Michał Zembala. Kardiochirurg Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu 6 stycznia zamieścił post, w którym poinformował o przeprowadzeniu bardzo skomplikowanej operacji, która była połączona z porodem.

„Porod na sali u chorej z peknieta aorta. Mama i dziecko czuja sie dobrze i wczoraj wrocily do domu. Dzieki wspolnej pracy, zaangazowaniu i doswiadczeniu zespolow - kardiochirurgow i ginekologow (Doc Hrapkowicz - SCCS i Doc Cnota z Oddzialu Ginekologii w Rudzie Slaskiej) wraz z towarzyszacymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doswiadczylismy cudu narodzin i ratunku. Jestem pelen podziwu i szacunku dla obu zespolow a w szegolnosci - dla anestezjologow: Dr Trejnowskiej i Jasinskiej , ktore podjely sie nietypowego i ryzykownego znieczulenia. Uklony w strone pielegniarek i poloznych oraz zespolu noworodkowego, ale takze perfuzjonistow i asystentow lekarza. Gleboko wierze, ze ten rok bedzie dla naszej zabrzanskiej grupy jeszcze lepszy, ciekawszy, scalajacy i jednoczacy. Przed nami sporo dobrego” – napisał na swoim Facebooku Michał Zembala.

7 stycznia sprawę pacjentki opisał także Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. 26-latka w zaawansowanej ciąży trafiła tam pod koniec grudnia 2020 roku i skarżyła się na ból w klatce piersiowej oraz ogólne osłabienie. Zdiagnozowano u niej ostre rozwarstwienie aorty, co bez wątpienia zagrażało życiu ciężarnej oraz jej dziecka. Lekarze natychmiast nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Rodząca musiała zostać pilnie oddana w ręce specjalistów. W trudnej operacji połączonej z porodem udział wzięli kardiochirurdzy z Zabrza oraz ginekolodzy-położnicy ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Na szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie. Dr hab. Michał Zembala był pełen podziwu dla pracy zespołów, które podjęły się "nietypowego i ryzykownego" przedsięwzięcia.

Jakby tego było mało, kobieta urodziła córkę poprzez cesarskie cięcie. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej przekazał potem, że 26-latka wraz z noworodkiem czują się dobrze i wróciły już do domu.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl / Facebook.com/michal.zembala

Reklama