Główny doradca Białego Domu: „Ryzyko zachorowania na małpią ospę jest niewielkie,” dzień po tym, jak WHO ogłasza wirus globalnym problemem.

Reklama

pt., 07/29/2022 - 11:31 -- MagdalenaL

Główny doradca Białego Domu w sprawie COVID-19 mówi, że ryzyko zachorowania na małpią ospę jest niewielkie w skali całego społeczeństwa, dzień po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłasza rosnącą ilość przypadków zachorowań na ospę globalnym problemem.„Ryzyko zachorowania wśród populacji jest niewielkie,” ogłosił koordynator działań kryzysowych COVID-19, powołany przez Biały Dom, Dr. Ashish Jha w czasie wywiadu dla Fox News Sunday.

Dr. Jha dodaje, „Zamierzamy kontynuować dotychczasowe wysiłki w upewnieniu się, że ogniska zakażeń pozostaną odizolowane od reszty populacji i dzięki temu, zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się wirusa poza ogniska”.

Obecny wybuch ilości zakażeń jest szczególnie widoczny wśród gejów oraz biseksualnych mężczyzn, ale WHO ostrzega, że wirus może rozprzestrzenić się na szerszą skalę.

„Na ten moment zgłoszenia zakażeń pochodzą w większości od mężczyzn, którzy współżyli z innymi mężczyznami, ale nie powinniśmy oczekiwać, że ta sytuacja się utrzyma,” ostrzega Dr. Catherine Smallwood, starsza oficer reagowania kryzysowego z WHO w poniedziałek, w czasie programu Street Signs Europe w stacji CNBC. „To może być sygnał ostrzegawczy dla nas, mówiący o tym, jak nowy wirus może się rozprzestrzenić”. kontynuuje Smallwood.

Eksperci chorób zakaźnych sygnalizują, że tak naprawdę każdy jest zagrożony zakażeniem, które zazwyczaj odbywa się w czasie bliskiego kontaktu dwóch osób. Troje wirusologów w zeszłym tygodniu odradzało nadawania małpiej ospie nazw takich jak „choroba gejów”.

Według najnowszych danych, zebranych przez Centrum Monitorowania oraz Zapobiegania Chorobom (CDC) w Stanach Zjednoczonych, obecnie potwierdzono niewiele ponad 2800 przypadków małpiej ospy w całym kraju – a dr. Jha dodaje, że do tej pory żaden Amerykanin nie zmarł w wyniku choroby.

„W znacznym stopniu zwiększyliśmy liczbę wykonywanych testów oraz produkcję szczepionek,” uspokaja Jha i dodatkowo tłumaczy, „Przy okazji, wciąż powinniśmy robić więcej. Jesteśmy w stanie zrobić więcej. I w kolejnych dniach i tygodniach będziemy zwiększać podejmowany przez nas wysiłek”.

Małpia ospa objawia się podobnymi do grypy symptomami, takimi jak gorączka i ból mięśni, co z kolei może wywołać wysypkę wypełnionych ropą czyraków na całym ciele.

W sobotę, WHO ogłosiło wybuch zakażeń na małpią ospę „kryzysem zdrowotnym o wadze międzynarodowej”.

Dr. Jha oznajmił, że „popiera” tę determinację i wierzy, że to „odpowiedni krok” w sytuacji, gdy na całym świecie liczba zakażeń rośnie.Odnotowano ponad 16 800 przypadków zakażenia małpią ospą w 74 krajach na całym świecie, według danych CDC. W czasie wywiadu w Fox News Sunday.

Dr. Jha oznajmił, że w Stanach Zjednoczonych nie podjęto do tej pory decyzji o ogłoszeniu sytuacji kryzysowej w związku z przypadkami małpiej ospy. „Będziemy oczywiście przyglądać się sprawie na bieżąco,” powiedział.

Autor: 
Natalie Musumeci /Tłum. Natalia Majdak

Reklama