Koronawirus : Anosmia

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 03/24/2020 - 17:08 -- koscielniakk

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że wśród objawów wywołanej przez koronawirusa COVID-19 są temperatura, kaszel i duszności. Otolaryngolodzy ostrzegają teraz przed jeszcze jednym symptomem, który z dużym prawdopodobieństwem powiązany jest z wirusem – brakiem funkcji węchu.

Anosmia to niemożność odczuwania zapachów, ale przy drożnych nozdrzach, czasami poprzedzona utratą smaku.

Jak przyznał Jerome Salomon z francuskiego ministerstwa zdrowia, niektórzy chorzy na COVID-19 zgłaszali anosmię jako jeden z symptomów. W obecnej sytuacji, w przypadku pojawienia się tej dolegliwości należy natychmiast wezwać lekarza. 

Anosmia jest stosunkowo rzadkim symptomem i najczęściej obserwuje się ją u młodych ludzi z łagodnymi objawami.

Nie należy wprowadzać klasycznej terapii

Francuskie Stowarzyszenie Otolaryngologiczne wzywa do czujności. „Istnieje wyraźny związek" między anosmią a wirusem, twierdzi Jean-Michel Klein, przewodniczący Stowarzyszenia. 

"Nie u wszystkich chorujących na COVID-19 rozwija się anosmia, ale wszyscy z tą dolegliwością, u których nie zdiagnozowano wcześniej żadnego stanu zapalnego, byli chorzy i należało poddać ich leczeniu”.

"Ludzie, którzy zaobserwują u siebie anosmię muszą być izolowani", radzi Klein. 

Anosmię leczy się zwykle kortykosterydami, ale w przypadku COVID-19 nie należy stosować takiej terapii, ponieważ zaburzy się odpowiedź immunologiczną organizmu na wirusa.

Jeśli chodzi o związek anosmii z koronawirusem, do podobnych wniosków doszli także specjaliści niemieccy i amerykańscy.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.

Reklama