Małpia ospa: Jak można się chronić przed wirusem i co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Reklama

czw., 06/02/2022 - 11:02 -- MagdalenaL

Zdjęcie:

Liczba potwierdzonych przypadków małpiej ospy wirusa spokrewnionego z ospą wietrzną, który zwykle występuje tylko w Afryce rośnie szczególnie w Europie i Ameryce Północnej.

Wirus, który jest mniej śmiertelny niż ospa prawdziwa, zazwyczaj utrzymuje się przez dwa do czterech tygodni, a objawy mogą wystąpić od pięciu do 21 dni po zakażeniu.

Chociaż specjaliści ds. zdrowia na całym świecie podkreślają, że ryzyko dla ogółu populacji jest niewielkie, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozprzestrzenia się ospa małpia i co można zrobić, aby uchronić się przed zakażeniem.

Jak rozprzestrzenia się ospa małpia?

Zazwyczaj ospa małpia przenosi się na osoby, które miały kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może to nastąpić w wyniku ugryzienia, zadrapania lub spożycia surowego mięsa.

Ospa małpia może również przenosić się z człowieka na człowieka. Chociaż początkowo uważano to za rzadkość, niedawny i niespotykanie szybki wzrost liczby zakażeń poza zachodnią i środkową Afryką wzbudził obawy.

Zazwyczaj ospa przenosi się między ludźmi na trzy sposoby: przez wdychanie kropli oddechowych, bezpośrednie dotykanie zakażonej osoby oraz rzadziej, przez kontakt pośredni np. przez ubrania lub bieliznę, które miały kontakt z płynem z owrzodzeń.

Do przenoszenia drogą oddechową służą duże kropelki, które nie utrzymują się w powietrzu ani nie przemieszczają na duże odległości. W związku z tym rozprzestrzenianie się choroby z człowieka na człowieka wymaga zazwyczaj długotrwałego, intymnego kontaktu.

Małpia ospa rozprzestrzenia się również przez bliski kontakt osobisty, np. przez kontakt skóra do skóry lub pocałunek.

Wirus ten nie jest uważany za infekcję przenoszoną drogą płciową i nie wiadomo, czy rozprzestrzenia się przez nasienie podczas stosunku.

Jednak „może być przenoszony podczas kontaktów seksualnych i intymnych” – stwierdził 23 maja dr John Brooks, epidemiolog z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Jak dotąd większość przypadków rozprzestrzeniła się drogą płciową, ze szczególnym uwzględnieniem mężczyzn homo – i biseksualnych. Jednak każdy może być narażony na ryzyko zarażenia się wirusem.

Jak można się chronić przed ospą małpią?

Chociaż eksperci z dziedziny zdrowia zgadzają się, że ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest niewielkie, istnieje szereg środków ostrożności, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na małpią ospę.

Według brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (National Health Service) oraz amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób (Centers for Disease Control) najlepsze środki ostrożności, jakie można podjąć, to:

  • Regularne mycie rąk wodą z mydłem lub stosowanie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.
  • Używanie środków ochrony osobistej (PPE) podczas opieki nad pacjentami, u których potwierdzono lub stwierdzono zakażenie wirusem ospy wietrznej małpiej.
  • Spożywanie wyłącznie mięsa, które zostało dokładnie ugotowane.
  • Niezbliżanie się do dzikich lub bezpańskich zwierząt, w tym zwierząt martwych, jak również zwierząt, które wyglądają źle.
  • Zrezygnowanie z jedzenia lub dotykania mięsa dzikich zwierząt.
  • Nie korzystać z pościeli ani ręczników osób, które źle się czują i mogą mieć ospę małpią. Nie należy pozostawać w bliskim kontakcie z osobami, które źle się czują i mogą chorować na małpią ospę.

Co należy robić w przypadku zachorowania na małpią ospę?

Początkowe objawy ospy małpiej mogą obejmować bóle głowy, bóle mięśni, obrzęki, bóle pleców i gorączkę.

W ciągu jednego do pięciu dni od zakażenia na całym ciele pojawiają się zmiany i wysypki: na dłoniach, twarzy, stopach, oczach, ustach i narządach płciowych. W końcu przekształcają się one w uniesione guzki, które tworzą pęcherze, a niektóre z nich wypełniają się białym płynem, po czym pękają i pokrywają się strupami. Płyn ten może być zakaźny. 

Jeśli masz takie objawy lub podejrzewasz, że zaraziłeś się wirusem, powinieneś odizolować się od innych osób i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Osoba, która zaraziła się wirusem, musi pozostać w izolacji do czasu wyzdrowienia.

Osoby, które zachorowały na ospę małpią, zazwyczaj wracają do zdrowia w ciągu dwóch do czterech tygodni. Objawy mogą być mylone z innymi chorobami takimi jak opryszczka, kiła lub ospa wietrzna, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Autor: 
Autor: Jack Ramage /Tłum. Barbara Błażkiewicz

Reklama