Odkryto nowy szczep wirusa HIV

Reklama

pt., 11/08/2019 - 12:31 -- Anonim (niezweryfikowany)

Po raz pierwszy od 19 lat, naukowcy zidentyfikowali nowy szczep wirusa HIV, na który szczęśliwie działają obecnie stosowane leki. Nowy szczep należy do typu M wirusa HIV-1, tej samej rodziny podtypów, która wywołała globalną pandemię HIV, uważa firma Abbott Laboratory, która prowadził badania wraz z Missouri University.

HIV, który posiada parę różnych podtypów, potrafi mutować w czasie. Nowy szczep HIV grupy M jest pierwszym, który został określony od 2000 roku, kiedy to zostały upublicznione wytyczne dotyczące klasyfikacji podtypów. By można było przeprowadzać skuteczne testy wykrywające chorobę, lekarze muszą wiedzieć, jakie szczepy wirusa aktualnie występują.

- To może być prawdziwe wyzwanie dla testów diagnostycznych, mówi wirusolog Mary Rogers, współautorka badań.

Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Instytutu Narodowego zajmującego się chorobami zakaźnymi przypomina, że na nowy szczep działają wszystkie obecnie stosowane metody leczenia HIV. Póki co nie wiadomo niestety, czy nowy szczep wirusa ma jakiś nieznany dotąd wpływ na chorych.

Według danych WHO, na świecie choruje na AIDS około 36,7 mln osób, a od 2016 roku przybyło około 1,8 mln nowych przypadków zachorowań.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Reklama