Polacy wydrukowali respirator w drukarce 3D

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 03/27/2020 - 14:13 -- koscielniakk

Polscy badacze zaprezentowali projekt respiratora wykonanego w drukarce 3D, który ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Schemat został udostępniony za darmo w internecie, a koszt jednego egzemplarza to około 300 złotych.

Za projektem stoi firma Urbicum z Krakowa. W poniedziałek opublikowali w internecie dokładną instrukcję, w jaki sposób wyprodukować taki sprzęt. Jest dostępna całkiem za darmo. Inicjatywę opatrzyli hasłem "Z Polski z miłością". Prototyp respiratora ma zostać jeszcze udoskonalony, a później produkcja może rozpocząć się we wszystkich potrzebujących krajach.

Respiratory są niezwykle ważne w walce z objawami COVID-19, do których zalicza się zapalenie płuc lub niewydolność oddechową. Brak sprzętu wymusza już na lekarzach w niektórych krajach podejmowanie często trudnych decyzji.

- „Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które mogłoby pomóc w zwalczeniu problemu, z którym obecnie mierzy się świat, czyli paniki wokół koronawirusa połączonej z niewydolnością systemów społecznej medycyny w poszczególnych państwach” – mówił Mateusz Janowski z firmy Urbicum.

Poświęcił on dwa i pół dnia na wykonanie prototypowego respiratora. Może on stanowić pomoc w walce z chorobą w sytuacjach, gdy pacjent nie mógłby zostać podłączony do "tradycyjnie" wyprodukowanej aparatury.

Twórcy założyli, że powstały za sprawą druku 3D respirator musi być prosty w konstrukcji, a produkcja nie może być zbyt droga. Wtedy na jego drukowanie będzie stać także uboższe państwa, a nie tylko zamożne. Komponenty wchodzące w skład respiratora nie powinny przekraczać 200 zł. Na cenę składać się również wydruk urządzenia, między 50 a 100 zł. – „Dokładna cena urządzenia zależy od tego, jakie materiały i komponenty dostępne są w danym regionie świata” – skomentował Janowski.

Jeden respirator dla dwóch pacjentów

W poniedziałek ogłoszono kolejny projekt, który może pomóc w walce z koronawirusem. Inżynierowie z warszawskiego Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej opracowali urządzenie, dzięki któremu będzie można podłączyć dwóch pacjentów do jednego respiratora. Pierwsze egzemplarze mają być gotowe za około trzy tygodnie. - „Urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach - powiedział Janusz Wróbel.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

polsatnews.pl

Reklama