Przyszły teść Ślotały i ojciec braci Haidarów wspierał Owsiaka. Teraz stracił stanowisko ordynatora. Kim jest?

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 01/01/2020 - 15:45 -- koscielniakk

Riad Haidar, dotychczasowy ordynator neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej i poseł Koalicji Obywatelskiej, poinformował, że stracił stanowisko. "A miałem plany, jak rozwijać ten oddział" - mówi. Prywatnie jest ojcem braci Haidarów i przyszłym teściem Zofii Ślotały. Co o nim wiemy?

W rozmowie z WP Riad Haidar wyznał, że rozmowy na temat jego przyszłości zawodowej toczyły się od wielu tygodni. Jak zdradził, planowano jego degradację, na co nie wyraził zgody, prosząc o przedłużenie umowy na obowiązujących do tej pory warunkach.

Byłem zatrudniony na umowę cywilno-prawną, która kończy się 31 grudnia. Podczas rozmowy z nowym dyrektorem usłyszałem, że bardzo mnie ceni i proponuje mi dalszą pracę, ale nie na stanowisku ordynatora. 24 grudnia, w Wigilię, otrzymałem ostateczną odpowiedź. Dyrektor po raz kolejny zaproponował mi pracę na oddziale i w poradni. Nie przyjmuję tej oferty. Od 1 stycznia nie będę kierował i nie będę pracował na oddziale neonatologii szpitala w Białej Podlaskiej

 

Jak przyznał:

Miałem plany, jak dalej rozwijać ten oddział. Nie będę mógł ich zrealizować. Nie rozumiem tej decyzji

Dodajmy, że Riad Haidar nie zajmował jedynie stanowiska ordynatora oddziału neonatologii. Przez wiele lat był radnym oraz posłem Koalicji Obywatelskiej. Co więcej, regularnie działał też na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, szefując sztabowi w Białej Podlaskej. Kim jest Riad Haidar?

Riad Haidar to polski lekarz, polityk, samorządowiec, a także działacz społeczny pochodzenia syryjskiego.

Urodził się 1 sierpnia 1951 roku w Suejdzie w Syrii, w rodzinie inteligenckiej. To tam ukończył szkołę średnią, a także zdobył licencjat z fizyki i matematyki. W 1972 roku zdecydował się na studia zagraniczne. Jako stypendysta syryjskiego rządu trafił do Lublina, gdzie rozpoczął studia medyczne, które ukończył na własny koszt. Od 1989 roku jest pełnoprawnym obywatelem Polski.

Po zdobyciu specjalizacji w zakresie pediatrii, na krótko wrócił do ojczyzny. Tam podpisał 6-letni kontrakt na pracę lekarza w libijskim mieście Beida, gdzie w trudnych warunkach szkolił się, zdobywając nowe zawodowe doświadczenia. W 1991 roku związał się ze Szpitalem Wojewódzkim Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, a konkretnie z oddziałem neonatologii, którego do tej pory był ordynatorem. W tym czasie zdobył drugi stopień specjalizacji w zakresie neonatologii oraz skończył studia podyplomowe, związane z zarządzaniem służbą zdrowia.

Bialski szpital, dzięki staraniom byłego ordynatora, co roku otrzymywał nowoczesny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której organizację od lat chętnie włącza się Haidar.

Działalność medyczna i dobroczynna to niejedyne zajęcia Riada Haidara. Był członkiem SLD, zasiadał radzie miasta Białej Podlaskiej z ramienia SLD-UP oraz zasiada w sejmiku województwa lubelskiego. To jednak nie wszystko. Haidar startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2015 roku z list Zjednoczonej Lewicy, jako przedstawiciel SLD. Zdobył wtedy prawie 11,5 tys. głosów, jednak nie został posłem. Koalicja Zjednoczonej Lewicy znalazła się wówczas poza parlamentem.

W 2019 roku wystartował w wyborach do Sejmu. Tym razem jednak z listy Koalicji Europejskiej w okręgu wyborczym, obejmującym Białą Podlaską, Chełm i Zamość.

Prywatnie, Riad Haidar jest mężem radiolożki, dr Ireny Krzych-Haidar, z którą ma trzech synów - bliźniaków: Kamila, politologa i europeisty oraz Emila, który specjalizuje się w handlu zagranicznym. Kamil Haidar związany jest z projektantką mody oraz byłą partnerką Borysa Szyca, Zofią Ślotałą. Para wychowuje córkę Ranię Konstancję oraz syna Leo.

Emil Haidar to z kolei były partner Doroty Rabczewskiej-Stępień. Tworzyli dość burzliwy związek, który swój finał znalazł w sądzie. Konflikt byłej pary ciągnie się przez lata. Prokuratura zarzucała piosenkarce m.in. groźby karalne wobec byłego narzeczonego oraz rozpowszechnianie filmów zawierających kompromitujące go treści. Emil Haidar nie uległ szantażowi i poinformował o zajściu prokuraturę, która w 2016 roku wszczęła postępowanie w sprawie.

O trzecim, najmłodszym synu Riada Haidara, Ramim, wiemy jedynie to, że ukończył arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Riad Haidar wspierał WOŚP. Jerzy Owsiak nie rozumie decyzji dyrektora szpitala: dlaczego?

Jerzy Owsiak również nie rozumie decyzji odsunięcia Haidara od obowiązków.

To jeden z najbardziej cenionych neonatologów w Polsce! Posiada ogromną wiedzę specjalistyczną, kształci kolejne pokolenia młodych lekarzy, jego pracy i zaangażowaniu setki tysięcy najmłodszych pacjentów zawdzięcza życie i zdrowie (...) Wielokrotnie odwiedzaliśmy bialski oddział, widzieliśmy, jak fantastyczny użytek z darów Fundacji robią zatrudnieni tam specjaliści pod wodzą dr Haidara i zawsze stawialiśmy ten właśnie oddział za wzór wielu innym placówkom w Polsce

Publicznie zapytał też dyrektora szpitala:

Czy naprawę stać pana na to, by w taki sposób potraktować jednego z najbardziej docenianych lekarzy neonatologów w Polsce? Czy nie igra pan życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów?

Podkreślił tym samym, że wraz WOŚP "stanowczo oświadczają, że decyzja jest fatalną dla szpitala, a przede wszystkim dla pacjentów". Owsiak poinformował, że "oczekuje pilnej odpowiedzi na najprostsze pytanie - dlaczego?".

 

Autor: 
Karolina Chibowska
Źródło: 

Onet

Reklama