Serbia : Międzynarodowy Dzień Dzieci Chorych na Nowotwory Złośliwe

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 02/19/2020 - 12:43 -- koscielniakk

Każdego roku w Serbii choroby nowotworowe diagnozuje się u ponad 300 dzieci i dorosłych. Śmiertelne żniwa zbierają białaczka, guzy mózgu i chłoniaki.

Jak poinformował Instytut Zdrowia Publicznego "Dr Milan Jovanović Batut", co roku z powodu raka kraj traci półtorej klasy szkolnej i jak w większości krajów rozwijających się, niemal 2/3 nowych przypadków (63,8%) stanowią dzieci do 15 roku życia.

- Należy podkreślić, że odnosimy spore sukcesy w leczeniu raka u najmłodszych. O wiele większe, niż w przypadku dorosłych. A jak pokazują dane, w krajach wysokorozwiniętych stopa przeżywalności sięgnęła 84% i ciągle rośnie.

Nowotwory złośliwe są jednym z największych problemów zdrowotnych na świecie. Ze statystyk wynika, że są drugą po urazach najczęstszą przyczyną śmierci wśród dzieci do 14 roku życia.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Chorych na Nowotwory Złośliwe ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, w tym specjalistów, na poprawę leczenia, poprawę jakości życia, emocjonalne i socjalne potrzeby małych pacjentów onkologicznych i ich najbliższych.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Dzieci Chorych na Nowotwory Złośliwe obchodzony jest pod hasłem „Bez granic. Razem. Możliwość. Przyszłość. Leczenie. Siła”. Chodzi o zachęcenie społeczeństwa do wzięcia udziału w akcji, której celem jest umożliwienie chorym dzieciom i ich rodzicom dostępu do wczesnej i trafnej diagnozy, odpowiedniego i dobrego leczenia bez bólu i cierpienia oraz leków ratujących życie, bez względu na miejsce zamieszkania.

W miniony weekend, w ponad 30 miastach w całej Serbii pod hasłem "Mocno przytul, bo to bardzo ważne” odbyło się zbieranie podpisów pod wiadomością przeznaczoną dla najmłodszych chorych, którzy powinni wiedzieć, że nie są w chorobie sami i dla społeczeństwa, że ma ich chronić i wspierać przez cały rok.

W południe wypuszczono symboliczne balony na znak pamięci o dzieciach, których już nie ma. Pieniądze zebrane 15 lutego zostaną przeznaczone na nowy Rodzinny Dom Dziecka- jeden z największych i najbardziej wymagających projektów Społecznego Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Raka (NURDOR).

- Jak co roku zbieramy środki na Belgradzki Dom Rodzinny. To piąty i największy taki obiekt. Zbiórkę rozpoczęliśmy przez aplikację "Ruszaj się", a teraz, z uwagi na Światowy Dzień, kontynuujemy program na placach miejskich. W spotkaniach biorą udział głównie dzieci. Dzisiaj, jeden balon wypuściliśmy ku pamięci dzieci, które przegrały walkę z rakiem, ale też jako symbol wsparcia dla dzieci, które się leczą. Wszyscy się obejmowaliśmy, bo to bardzo ważne, żeby być razem, mówi wolontariuszka NURDOR Milica Pavić.

Pavle Vekić jest ojcem dziecka, u którego guza mózgu zdiagnozowano w wieku 7 miesięcy. Walka o życie dziecka, które przeszło operacje, chemioterapię i radioterapię trwa już siedem lat.

- Każdego roku NURDOR organizuje również obozy. W ubiegłym roku w Ivanjici. Na obozach dzieci i rodzice biorą udział w warsztatach, zajęciach psycho- fizycznych. To bardzo dużo, a liczy się każda pomoc. Dużo pomocy i przytulenie. Zdrowie publiczne jest, jakie jest. Największą pomocą byłby większy wkład państwa w samo leczenie i edukację rodziców, żeby wiedzieli jak pomagać swoim dzieciom, mówi Vekić.

Autor: 
Biljana Vučković/Tłum. Emilia Liberda

Reklama