Sztuczna inteligencja ''przewyższa'' lekarzy w diagnozowaniu raka piersi.

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 01/04/2020 - 23:54 -- koscielniakk

Sztuczna inteligencja jest bardziej dokładna w diagnozowaniu raka piersi niż lekarz bazujący na badaniach mammograficznych.

Międzynarodowy zespół, w tym naukowcy z Google Health i Imperial College London , zaprojektował i ''przeszkolił'' model komputerowy oparty na zdjęciach rentgenowskich od prawie 29 000 kobiet.

Algorytm wyprzedził sześciu radiologów w czytaniu mammogramów. AI (sztuczna inteligencja) była tak dobra, jak dwóch lekarzy pracujących razem.

W przeciwieństwie do ludzi AI (sztuczna inteligencja) nie ulega zmęczeniu, nie wymaga odpoczynku. Eksperci twierdzą, że może to poprawić wykrywanie chorób.

Na czym polega fenomen?

Obecny system w NHS wykorzystuje dwóch radiologów do analizy promieni rentgenowskich każdej kobiety. W rzadkich przypadkach, gdy się nie zgadzają, trzeci lekarz ocenia zdjęcia.

W projekcie badawczym model AI otrzymał anonimowe obrazy, aby kobiety nie mogły zostać zidentyfikowane.

W przeciwieństwie do ludzkich ekspertów, którzy mieli dostęp do historii pacjenta, AI miała tylko mammografy. Wyniki wykazały, że model AI był tak dobry, jak obecny system podwójnego czytania dwóch lekarzy. I rzeczywiście był lepszy w wykrywaniu raka niż pojedynczy lekarz. W porównaniu z jednym radiologiem zaobserwowano zmniejszenie wartości fałszywie dodatnich o 1,2%, gdy mammografia jest nieprawidłowo zdiagnozowana jako nienormalna. Zmniejszono również o 2,7% liczbę fałszywie ujemnych wyników, w przypadku których rak jest niezauważony.

Dominic King z Google Health powiedział: „Nasz zespół jest naprawdę dumny z wyników tych badań, które sugerują, że jesteśmy na najlepszej drodze do opracowania narzędzia, które może pomóc klinicystom wykryć raka piersi z większą dokładnością”.

Większość mammogramów pochodzi z zestawu danych Cancer Research UK OPTIMAM pochodzących z St George's Hospital London, Jarvis Breast Centre w Guildford i Addenbrooke's Hospital, Cambridge.

Aby zostać radiologiem zdolnym do interpretacji mammografii, potrzeba ponad dekady szkolenia jako lekarz i specjalista. Odczytywanie promieni rentgenowskich jest niezbędne, ale czasochłonne, i szacuje się, że w Wielkiej Brytanii brakuje ponad 1000 radiologów.

 

Czy AI przejmie kontrolę nad ludźmi?

Nie. Ludzie zaprojektowali i wyszkolili model sztucznej inteligencji. To było badanie naukowe, a jak dotąd system AI nie został wprowadzony w klinice. Nawet jeśli będzie, przynajmniej jeden radiolog pozostałby odpowiedzialny za diagnozę. Sztuczna inteligencja mogłaby w dużej mierze wyeliminować potrzebę podwójnego odczytu mammografii przez dwóch lekarzy, zmniejszając ich obciążenie pracą, twierdzą naukowcy.

Prof. Ara Darzi, współautorka raportu i dyrektor Cancer Research UK (CRUK) Imperial Centre, powiedziała BBC: „To znacznie przekroczyło moje oczekiwania. Będzie miało znaczący wpływ na poprawę jakości raportowania, a także wesprze radiologów, aby robić mogli skoncentrować się na ważniejszych rzeczach ”.

Kobiety w wieku od 50 do 70 lat są zapraszane na badanie piersi NHS co trzy lata - starsze osoby mogą poprosić o badanie przesiewowe. Zastosowanie AI może ostatecznie przyspieszyć diagnozę, ponieważ obrazy mogą być analizowane w ciągu kilku sekund przez algorytm komputerowy.

Sara Hiom, dyrektor wczesnej diagnozy w CRUK, powiedziała BBC: „To obiecujące wczesne badania, które sugerują, że w przyszłości możliwe będzie uczynienie badań przesiewowych bardziej dokładnymi i wydajnymi, co oznacza mniej oczekiwania i niepokoju dla pacjentów oraz lepsze wyniki ”.

Helen Edwards z Surrey otrzymała doagnozę - rak piersi w wieku 44 lat, zanim kwalifikowała się do badań przesiewowych. Wymagała operacji, chemioterapii i radioterapii, ale jest wolna od raka od ponad dekady. Była przedstawicielką pacjenta w panelu CRUK, która musiała zdecydować, czy udzielić Google Health zgody na wykorzystanie anonimowych danych na temat raka piersi. Helen powiedziała BBC: „Początkowo byłem trochę zaniepokojony tym, co Google może zrobić z danymi, ale jest pozbawiony wszelkich identyfikatorów. W dłuższej perspektywie może to przynieść kobietom jedynie korzyści.Maszyny sztucznej inteligencji nie męczą się… mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podczas gdy człowiek nie może tego zrobić, więc połączenie tych dwóch czynników - ludzkiego i sztucznej inteligencji to świetny pomysł”.

 

Autor: 
Ewelina Cendrowska
Źródło: 

BBC

Reklama