W Turynie przeprowadzono pierwszy we Włoszech zabieg usunięcia arytmii serca przy użyciu „robota-elektryka”

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 12/03/2019 - 16:25 -- koscielniakk

W Turynie, w Szpitalu Mauriziano, dzięki specjalnemu zabiegowi, uratowano życie 65-letniego pacjenta. W czasie operacji zastosowano bowiem procedurę, która pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego dzięki sporządzeniu jego mapy elektrycznej.

Zabieg leczenia arytmii przeprowadzony w Szpitalu Mauriziano przy zastosowaniu robota był innowacyjny. Pierwszy raz we Włoszech udało się uratować życie 65-letniego pacjenta, chorego na bardzo ciężką postać arytmii komorowej, mogącej prowadzić do zatrzymania akcji serca, wykorzystując w tym celu ultranowoczesną technologię medyczną. System robotyczny Stereotaxis zlokalizował ogniska zaburzeń rytmu serca pacjeta i  na podstawie danych uzyskanych dzięki rezonansowi magnetycznemu serca, stworzył ich dokładną mapę. Trwającą 4 godziny operację przeprowadził dr Stefano Grossi i zakończyła się ona sukcesem.

Istnieją formy chorób serca, w których ogniska zaburzeń rytmu, mogące powodować arytmię i nagłą śmierć, są tak głęboko umiejscowione w mięśniu sercowym, że trudno je zlokalizować przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Może je ujawnić jedynie rezonans magnetyczny serca. Od dzisiaj, dzięki tej niezwykle użytecznej technologii medycznej, dane z rezonansu mogą być przekazywane do urządzenia tworzącego elektryczną mapę serce, wykorzystywaną przez lekarza elektrofizjologa podczas zabiegu. Dzięki temu robot kierowany przez operującego kardiologa jest w stanie z niebywałą precyzją „namierzyć” nieprawidłowości w funkcjonowaniu  mięśnia sercowego i zniszczyć (niewidzialne w zwykłych okolicznościach) źródła zaburzonych impulsów elektrycznych w sercu, uniemożliwiając w ten sposób powstawanie nowych arytmii. W przypadku nowatorskiego zabiegu rezonans magnetyczny głównego narządu organizmu przeprowadziła dr Chiara Lario.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 

torino.repubblica.it

Reklama