Wracają dawne choroby

Reklama

czw., 01/31/2019 - 15:57 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak pokazuje raport opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), przeciwnicy szczepień to jedno z największych zagrożeń zdrowia publicznego na świecie. Oprócz tego, są jeszcze niebezpieczeństwa wykreowane przez człowieka : zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatyczne, zły stan usług medycznych, ubóstwo oraz choroby takie, jak ebola, HIV, denga i rak.

Rezygnacja ze szczepień i walka z chorobami zakaźnymi

Według WHO, rezygnacja z powszechnie dostępnych szczepień grozi wzrostem zachorowań na choroby, które można wykorzenić wakcynacją. Szczepienie jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Obecnie, to 2-3 mln zgonów rocznie mniej, a gdyby globalny zasięg szczepień uległ poprawie, można by dodać jeszcze 1,5 mln ocalonych. Niestety, rośnie liczba osób, które nie wierzą w szczepienia i protestują przeciw nim powołując się na opinie z drugiej ręki, albo teorie spiskowe.

 

Ospa wietrzna

Badania przeprowadzone przez WHO wykazały, że w ostatnich kilku latach odnotowano wzrost zachorowalności na pewne choroby zakaźne, co jest efektem powściągliwości i braku przekonania do szczepień.

Przykładowo, ospa wietrzna. Chociaż powody 30% wzrostu zachorowań na tę zakaźną przypadłość są złożone i nie wszystkie przypadki są skutkiem braku szczepień, w niektórych krajach, gdzie wydawało się, że ospa praktycznie nie istnieje, mamy do czynienia z jej reaktywacją. Insider podał do wiadomości, że w ostatnich latach odnotowano zwiększoną liczbę przypadków ospy wietrznej w USA, również wśród Amiszów.

W roku 2019 WHO chce zintensyfikować ogólnoświatowe wysiłki na rzecz eliminacji raka szyjki macicy, zwiększając ilość ogólnodostępnej szczepionki przeciw HPV. Organizacja ma nadzieję, że w tym roku uda się również powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa polio w Afganistanie i Pakistanie. W ubiegłym roku, w obu krajach odnotowano już niewielki spadek zachorowalności na chorobę Heinego-Medina. WHO chce wesprzeć oba państwa tak, by każde dziecko mogło zostać zaszczepione i by można było raz na zawsze wyeliminować tam polio. Innymi problemami, z jakimi przyszło się zmagać WHO w kontekście zdrowia publicznego jest rosnąca odporność bakterii, pasożytów i wirusów na antybiotyki oraz cukrzyca i choroby serca.

 

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Reklama