Doskonały lek na raka?

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 02/06/2019 - 21:03 -- koscielniakk

Kilkuosobowy zespół badaczy izraelskich jest zdania, że opracował stuprocentowy, skuteczny i tani w porównaniu z innym dostępnymi na rynku, lek na raka.

 

url.jpg

- Wierzymy, że za rok będziemy mogli zaoferować stuprocentowy lek na raka. Będzie działał od pierwszego dnia po zażyciu, trzeba go będzie przyjmować przez kilka tygodni i nie będzie miał żadnych, a jeśli, to minimalne skutki uboczne. Wszystko to za dużo niższą cenę, niż obecna, powiedział Dan Aridor reprezentujący Accelerated Evolution Biotechnology Ltd. (AEBi) dodając, że nowe rozwiązanie będzie zarówno „zbiorcze, jak i indywidualne”.

Brzmi to fantastycznie zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę, że według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem na całym świecie co roku zapada na raka 18,1 mln osób. Co szósty zgon jest wynikiem choroby nowotworowej, co czyni ją drugą istotną przyczyną śmierci, zaraz po chorobach kardiologicznych.

Jak donosi Jeruzalem Post, Aridor i dyrektor wykonawczy AEBi dr Ilan Morad twierdzą, że ich lek pod nazwą „MuTaTo” (toksyna wielofunkcyjna) znalazł się już na liście leków przeciwnowotworowych.

Potencjalnie rewolucyjny lek na raka oparty jest na technologii SoAO i zakłada wprowadzenie proteiny kodowanej przez DNA do bakteriofaga- wirusa, który infekuje bakterię. Proteina pojawia się na powierzchni bakteriofaga, a badacze mogą ją wykorzystać do interakcji z innymi proteinami, sekwencjami DNA oraz małymi molekułami.

O ile większość istniejących leków oddziałuje na określone cele na albo w komórce rakowej, „MuTaTo” korzysta z kombinacji kilku peptydów targetujących w tym samym czasie każdą komórkę raka, połączonych z silną toksyną peptydową, która w określony sposób zabija komórki rakowe.

- Działaniem na tę samą strukturę co najmniej trzema targetowanymi peptydami oraz silną toksyną sprawiliśmy, że leczenie nie wpływa na mutacje, powiedział Morad.

Komórki raka mogą mutować w taki sposób, że nowotwór odrzuci te targetowane. Morad wykazał, że prawdopodobieństwo wielokrotnych mutacji, które w tym samym czasie zmieniają targetowane receptory, dramatycznie spada wraz z liczbą celów wyznaczonych do leczenia.

Zamiast atakować receptory jeden po drugim, atakujemy od razu trzy. Nawet rak nie może zmutować trzech receptorów w tym samym czasie, mówi Morad.

Niektóre guzy uaktywniają tarczę ochronną uniemożliwiającą dostęp do siebie wielkim molekułom takim, jak przeciwciała. „MuTaTo” zachowuje się jak ośmiornica i wciąga do miejsc, których nie mogą dosięgnąć duże molekuły. Morad podkreślił, że jego odkrycie mogłoby zmniejszyć niekorzystne efekty uboczne obecnych leków przeciwnowotworowych.

Planuje się spersonalizowanie leku „MuTaTo”. Każdy pacjent będzie poddany biopsji tkanek, która pokaże, jaki rodzaj receptorów uległ nadmiernej ekspresji. W zależności od rodzaju raka, pacjent otrzyma bardzo dokładnie określony koktajl molekuł, którym będzie leczony. Koktajl będzie miał za zadanie zabicie komórek nowotworowych w przeciągu kilku tygodni.

- Mamy już za sobą pierwszy eksperyment przeprowadzony na myszach. AEBi rozpoczęło etap badań klinicznych, który zostanie zakończony za parę lat i umożliwi leczenie ludzi, powiedział Morad.

Firmę AEBi założył w 2000 roku Instytut Nauki Weizmana w Inkubatorze ITEK. AEBi rozwinęła platformę SoAP, która dostarcza funkcjonalnych rozwiązań potrzebnych do realizacji wyjątkowo ważnych celów.

 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Reklama