HIV : Nieudany eksperyment

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 02/05/2020 - 18:56 -- koscielniakk

Nie ma szans na eksperymentalną szczepionkę chroniącą przed HIV. Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) przerwały badania, ponieważ szczepionka nie spełniła pokładanych w niej nadziei.

Jak donosi BBC, badania nad HVTN 702 przeprowadzane w RPA na grupie liczącej ponad 5.000 osób przerwano, gdy okazało się, że nie hamuje rozprzestrzeniania się wirusa HIV wywołującego AIDS.

Chociaż naukowcy są "głęboko rozczarowani" uważają, że należy dalej poszukiwać skutecznego antidotum.

Różne rodzaje wirusa HIV

HVTN 702 była nową wersją pierwszego kandydata na szczepionkę przeciw HIV wykazującego, w klinicznych badaniach prowadzonych w Tajlandii, konkretną ochronę przed wirusem.

Jest wiele rodzajów wirusa HIV, a ich genotypy są różne w różnych częściach świata. Szczepionka była przeznaczona na najczęściej występujący w RPA podtyp. Obecnie RPA ma najwyższy na świecie poziom zachorowalności na HIV.

W szczepionce pokładano wielkie nadzieje. Zdaniem specjalistów, miała szanse się dostosować i objąć swoim działaniem inne rodzaje wirusa HIV.

W badaniach brali udział ochotnicy, którzy przyjmowali albo placebo, albo eksperymentalne antidotum.

Z pierwszych danych wynika, że w monitorowanym okresie zaraziło się 129 osób, które otrzymały doświadczalna szczepionkę i 123 osoby, które przyjmowały placebo.

 

Nie powstrzyma pandemii

Doktor Anthony S. Fauci z NIH powiedział, że szczepionka niestety nie będzie sposobem na zatrzymanie światowej pandemii.

"Naukowcy kontynuują prace nad innymi metodami otrzymania pewnej i efektywnej szczepionki przeciw HIV. Wierzę, że im się to uda”.

W użyciu jest wprawdzie profilaktyczny lek zapobiegający infekcji, trzeba go jednak przyjmować jeszcze przed ekspozycją na wirusa. W odróżnieniu od szczepionki, powinien być przyjmowany regularnie, może nawet codziennie.

Dotychczasowe badania nad rozwojem leków antyretrowirusowych przedłużyły życie wielu zarażonych osób.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama