Inne zastosowanie szczepionki BCG

Reklama

sob., 12/28/2019 - 18:33 -- Anonim (niezweryfikowany)

Przeciwgruźlicza szczepionka Bacillus Calmette–Guérin (BCG) jest aplikowana ludziom na całym świecie. Tam, gdzie gruźlica jest dość powszechna (chodzi o kraje rozwijające się i grupy wysokiego ryzyka w krajach zachodnich), zaleca się podawanie BCG już nowo narodzonym dzieciom.

 

Niedawno, zespołowi izraelskich badaczy z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie udało się powiązać BCG ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na Alzheimera, który dotyka 1 na 10 osób dorosłych w wieku ponad 65 lat. Zdaniem lekarzy, do 2030 roku liczba ta zwiększy się trzykrotnie.

- Okazało się, że szczepionka BCG może mieć też inne zastosowanie, tłumaczy kierownik badań Herve Berkover.

– Wykorzystuje się ją na przykład do leczenia określonych rodzajów raka pęcherza (chodzi o immunoterapię dopęcherzową, od tłum., za Wikipedią).

Osoby chore na raka pęcherza mają zwykle około 70 lat i powoli zbliżają się do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na Alzheimera. Chorzy na Alzheimera cierpią na przewlekłe zapalenie mózgu, a szczepionka BCG zmniejsza chroniczne stany zapalne.

Zespół naukowców izraelskich przebadał około 1.370 pacjentów chorych na raka pęcherza, leczonych w Centrum Medycznym Uniwersytetu Hebrajskiego. Okazało się, że u 65 z nich rozwinęła się choroba Alzheimera. Tym, którzy w czasie leczenia nie przyjmowali BCG groziło większe ryzyko choroby Alzheimera, niż tym, którzy zostali zaszczepieni – 8,9% (44 pacjentów) do 2,4% (21). Co więcej, osoby nie chorujące na raka pęcherza, ale też nie zaszczepione BCG znalazły się w czterokrotnie większym niebezpieczeństwie zachorowania na Alzheimera niż ci, którzy zostali zaszczepieni.

- Z danych sięgających lat 60-tych ubiegłego wieku wynika, że w krajach, w których leczono chorych na raka dróg moczowych, u pacjentów zaczepionych BCG odnotowano mniej zachorowań na Alzheimera niestety, dane te nie zostały prawidłowo przeanalizowane, powiedział Berkover, który swoimi badaniami ma nadzieję przybliżyć zrozumienie wpływu szczepionki na organizm ludzki.

Następnym krokiem będą badana na różnych populacjach, a potem formalne badania kliniczne.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

The Jerusalem Post

Reklama