Finlandia zawiesiła stosowanie szczepionki Moderna

Reklama

pt., 10/08/2021 - 20:56 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia illustracyjnego: Pixabay

Finlandia wstrzymuje szczepienia Moderną wśród mężczyzn do 30 roku życia poprzez rzadki efekt uboczny - zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia. W środę (6 października) Dania i Szwecja zrobiły to samo – informuje "Reuters".

Dyrektor Fińskiego Instytutu Zdrowia na podstawie (nieopublikowanego) badania przeprowadzonego z udziałem Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii wyjaśnił, że mężczyźni (poniżej 30 roku życia) zaszczepeni Moderną mają nieco wyższe ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego niż inni. Tak więc w Finlandii stosowanie tej szczepionki zostało zawieszone wśród młodych mężczyzn. Alternatywą temu preparatowi będzie Pfizer/BioNTech.

Europejska Agencja Leków (EMA) jeszcze w lipcu ogłosiła, że istnieje rzadki związek między zapaleniem serca a stosowaniem szczepionek Pfizer i Moderna, ale też zwróciła uwagę na korzyści płynące z dopuszczonych szczepionek (przeciw COVID) które przewyższają ryzyko, biorąc pod uwagę ryzyko zachorowania na COVID-19 i późniejszych powikłań. Do tego zapewniła też, że podejmie niezbędne działania w przypadku zidentyfikowania nowych problem z bezpieczeństwem.

Autor: 
Anastasiia Vasylchenko

Reklama