Kofeina, czyli zabójcze uzależnienie

Reklama

pt., 03/05/2021 - 18:30 -- MagdalenaL

Palone ziarna kawy, główne źródło kofeiny / Fot. MarkSweep (pl.wikipedia.org)

Zdaniem ekspertów kofeina to w gruncie rzeczy legalny narkotyk, ponieważ ma ona działanie psychoaktywne. Jest też pod tym względem najbardziej powszechnym środkiem psychoaktywnym na świecie. Kofeina to substancja szkodliwa dla zdrowia. Przedawkowana może prowadzić do zawału serca.  

Negatywne konsekwencje przedawkowania kofeiny są nam znane od lat, jednak sprawę dodatkowo nagłośniła ostatnio Amerykańska Agencja Żywności i Leków. Jak wynika z badań tamtejszych naukowców, jedna łyżeczka kofeiny to równowartość aż 28 filiżanek kawy.

Jaka jest dawka śmiertelna przedawkowania kofeiny?

Przedawkowanie pozostawia ślad na zdrowiu człowieka, a nawet może prowadzić do zgonu np. poprzez zawał serca. Co ciekawe, narażeni na negatywne działanie kofeiny są nie tylko ludzie starsi, ale również młodzież. Jedną z niedoszłych ofiar takiego nieumiarkowania w spożyciu kofeiny była 26-letnia kobieta z Wielkiej Brytanii.

Spożyła ona 3 czubate łyżeczki kofeiny w proszku. Po trzech godzinach ledwo była wstanie zgłosić się po pomoc. Swe ocalenie zawdzięcza tylko i wyłącznie szybkiej interwencji lekarzy. 26-latka przyjęła wówczas śmiertelną dawkę kofeiny.

„Spożycie kofeiny większe niż 1-2 g powoduje znaczące, toksyczne skutki” – tłumaczy dr Rebeccę Harsten ze szpitala Queen Elizabeth w Londynie ("BMJ Case reports").

Wobec licznych zgonów w wyniku przedawkowania kofeiny między innymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wprowadzono zakaz handlowania nią w formie suplementów. Rzecznik Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków poinformował, że aby przedawkować kawę i doprowadzić się do zgonu, należałoby wypić od 50 do 60 filiżanek (małych filiżanek, a nie kubków).

Nie ma więc obaw, jeśli kochasz kawę i zastanawiasz się, czy jednego dnia powinieneś sięgnąć po trzeci kubek. Pamiętaj jednak, że wprowadzasz do swojego ciała legalny narkotyk, substancję, która w dużej ilości może wyrządzić spustoszenie w twoim organizmie.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl

Reklama