Atak paniki – fakty i mity

Reklama

pon., 08/22/2022 - 20:21 -- MagdalenaL

Czym jest zaburzenie paniczne, skąd biorą się ataki paniki i jakie są niektóre z powszechnych mitów otaczających zaburzenie paniczne?

Atak paniki trwa od 15 sekund do 30 minut i wiąże się z intensywnym i przytłaczającym strachem. Towarzyszą im bardzo wymagające objawy fizyczne, takie jak szybkie tętno, płytki i szybki oddech, ból w klatce piersiowej, pocenie się, drżenie, zawroty głowy, drętwienie kończyn i uczucie skrajnego przerażenia.

Oto kilka mitów na temat ataków paniki

Mit 1 – Atak paniki zdarza się tylko tym ludziom, którzy są „słabi”, „szaleni” lub „delikatni”

Wiele osób uważa, że ci, którzy mają ataki paniki, są słabi umysłowo, szaleni, dramatyczni lub w inny sposób „gorsi niż”. 

Naukowcy potwierdzają, że winowajcą jest prawdopodobnie połączenie genetyki, środowiska i negatywnych doświadczeń życiowych.

Ataki paniki nie są wynikiem ludzi, którzy „po prostu nie chcą wykonywać pracy” lub „wybierają” ataki paniki, aby odgrywać ofiarę. Jest to całkowicie błędna i niesamowicie szkodliwa narracja.

Zaburzenie paniczne jest bardzo realną chorobą, a osoby z tym zaburzeniem często doświadczają ataków paniki zupełnie z zaskoczenia i bez związku z ich życiem. 

Ludzie nie mają ataków paniki ze względu na jakąś osobistą wadę. Zamiast tego, reakcje te zdarzają się, gdy ludzie są przytłoczeni lub nie radzą sobie właściwie ze stresorami w swoim życiu.

Mit 2 – Osoby z zaburzeniem panicznym wymagają dożywotniej medykalizacji 

Leki nie są jedyną ścieżką leczenia zaburzenia panicznego. 

Mogą być natomiast pomocnymi suplementami w leczeniu zaburzenia panicznego, ale wszystkie ścieżki leczenia powinny być dostosowane do danej osoby.

Terapia poznawczo-behawioralna jest uważana za najbardziej skuteczne długoterminowe leczenie ataków paniki. Ten rodzaj terapii pomaga zmienić procesy myślowe dotyczące sytuacji, wydarzeń lub miejsc, które mogą wywołać atak lęku i stopniowo wystawia Cię na te sytuacje, pomagając Ci poczuć się bezpiecznie i pewnie.

Mit 3 – Ludzie tracą kontrolę podczas ataku paniki

Ataki paniki mogą sprawić, że ludzie czują się tak, jakby byli na skraju utraty przytomności lub śmierci. Nie oznacza to jednak, że osoby doświadczające ataków paniki „tracą wszelką kontrolę”.

Może czuć się tak, jakbyś oszalał lub miał stracić wszystko, jednak osoby doświadczające ataków paniki nie tracą kontroli ani nad swoimi emocjami, ani nad zdolnościami fizycznymi.

Jednym z najlepszych narzędzi do przepracowania ataków paniki jest praktykowanie świadomości. Chociaż możemy nie być w stanie kontrolować, kiedy lub dlaczego atak paniki się dzieje, będąc w stanie zidentyfikować objawy, możemy próbować zachować spokój i refleksję, zamiast skłaniać się do lęku i pogarszać je.

Mit 4 – Nie ma leczenia medycznego dla ataku paniki

Zaburzenie paniczne jest wysoce uleczalne. Pacjenci i ich zespoły opieki wybierają spośród kilku dróg leczenia, w tym leków i terapii poznawczo-behawioralnej.

Kilka leków może pomóc złagodzić objawy lękowe w krótkim okresie czasu. Jeśli ktoś, kogo znasz, ma ataki paniki, ważne jest, aby porozmawiać z pracownikiem medycznym, aby określić, jaki rodzaj leczenia byłby najlepszy.

 

Rada: Prosimy skonsultować się z psychologiem, jeśli napotkasz którykolwiek z objawów.

Autor: 
DNA Web Team | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Reklama