Co dzieje się z ciałem, gdy człowiek marznie?

Reklama

śr., 02/06/2019 - 21:23 -- Anonim (niezweryfikowany)

Napływające w minionym tygodniu arktyczne powietrze przyniosło ze sobą ekstremalnie niskie temperatury. Na dużym obszarze USA ludzie zamarzali na śmierć. Tak to już jest, że gdy spada temperatura, odmrożenia i hipotermia stają się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Hipotermia

Normalna temperatura ciała człowieka to zwykle około 37°C. Z hipotermią mamy do czynienia wtedy, gdy spadnie ona do około 35°C lub niżej. Ludzie mogą doświadczyć hipotermii przy stosunkowo niskich, ale nie bardzo niskich temperaturach powietrza tzn. przy około -1 do -10°C zwłaszcza, gdy są mokrzy, na przykład po deszczu, wysiłku lub nurkowaniu w zimnej wodzie. Jak pisze Life Sciences, ciało traci ciepło około 25 razy szybciej w wodzie, niż na powietrzu.

Przy temperaturach dużo poniżej 0°C, sytuacja drastycznie się zmienia.

Przy -34°C zdrowy, ale źle ubrany człowiek może doświadczyć hipotermii po 10 minutach, a przy - 40 do - 45°C, już po 5 - 7 minutach.

Spadek temperatury ciała sprawia, że najważniejsze organy zaczynają pracować nieprawidłowo. Chodzi głównie o mózg i serce.

Nieprawidłowo pracujące serce przyczynia się do upośledzenia obiegu krwi w wielu narządach, wprowadzając organizm w stan szoku i zwiększając ryzyko niewydolności wątroby, czy nerek, mówi dr Robert Glatter z Life Sciences.

Z uwagi na słaby mięsień sercowy, na największe ryzyko hipotermii narażeni są bardzo młodzi i bardzo starzy ludzie. Oprócz tego, starsi ludzie częściej przyjmują leki i beta blokery mogące spowalniać pracę serca, a to dodatkowo zwiększa ryzyko rozwoju hipotermii. Objawy niewielkiej hipotermii takie, jak dreszcze, uczucie słabości i splątania, pojawiają się u człowieka przy temperaturze ciała równiej 35°C, mówi dr Michael Savka.

Postępujące obniżanie się temperatury ciała wywołuje nowe symptomy. Przy 33°C ludzie mają amnezję, przy 28°C tracą świadomość, a przy 21°C zapadają w głęboką hipotermię, która może doprowadzić do śmierci.

Rekordowo niska temperatura ciała dorosłej osoby, której udało się przeżyć, wynosiła 13,7°C. Poszkodowany bardzo długo przebywał w lodowatej wodzie.

Nieleczona, hipotermia może doprowadzić do całkowitego zatrzymania akcji serca.

Śmierć w wyniku wychłodzenia może nastąpić również wtedy, gdy ciało nie jest zupełnie zamarznięte.

url.jpg

Jak żywy organizm broni się przed wychłodzeniem

Organizmy ludzkie są odporne na chłód, ponieważ mamy wbudowane dwa mechanizmy chroniące nas przed zimnem. Gdy lodowate powietrze uderzy nas w twarz, ciało zaczyna izolować się od zimna przemieszczając krew ze skóry i części zewnętrznych, na przykład palców rąk i nóg, do wątroby. Proces ten nazywany jest wazokonstrykcją i pomaga ograniczyć ilość traconego ciepła.

Kolejną odpowiedzią organizmu są dreszcze pomagające wytworzyć ciepło i podnieść temperaturę ciała.

 

Odmrożenia

Hipotermię wywołują bardzo określone negatywne warunki. Złe warunki atmosferyczne częściej doprowadzają do odmrożeń.

Najbardziej podatne na odmrożenie są palce, ponieważ przy niskich temperaturach, w tych rejonach ciała zwalnia cyrkulacja krwi. W ten sposób organizm próbuje utrzymać ciepło w organach wewnętrznych. Chociaż stopy są zabezpieczone ciepłymi butami, temperatura palców u nóg będzie się obniżać, a jak się zmęczycie, wilgoć wyciągnie z nich jeszcze więcej ciepła. Ponieważ odmrożenia spowodowane są marznięciem, nie można nabawić ich się, gdy temperatura powietrza przekracza 0°C.

To, ile czasu potrzeba, żeby nabawić się odmrożeń, zależy od warunków. Na przykład, przy -18°C i silnym wietrze (jeszcze bardziej wzmagającym odczucie niskiej temperatury powietrza), może wam się wydawać, że jest -28°C i nabawicie się odmrożeń w ciągu 30 minut ; ale przy - 26°C i zimnym wietrze, gdy macie uczucie, że jest -48 °C, możecie nabawić się odmrożeń w ciągu 5 minut.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

video: 

Reklama