Jak powstrzymać chrapanie

Reklama

śr., 08/24/2022 - 01:45 -- MagdalenaL

Parskanie, krztuszenie się. Wyk. Jeśli ktoś w twojej sypialni chrapie, nie da się tego zignorować.

Chrapanie może być irytujące dla bliskich, którzy próbują złapać trochę snu. Może być również oznaką obturacyjnego bezdechu sennego, potencjalnie poważnego schorzenia, które powoduje powtarzające się przerwy w oddychaniu w nocy.

„Chrapanie i bezdech często się ze sobą łączą” – mówi lekarz chorób uszu, nosa i gardła Tony Reisman.

Dr Reisman wyjaśnia, dlaczego ważne jest, aby wykorzenić przyczynę chrapania oraz jak zneutralizować problem, tak aby wszyscy mogli odpocząć.

CO JEST PRZYCZYNĄ CHRAPANIA?

Zarówno jak mężczyźni, kobiety czy dzieci – mogą chrapać.

‘Chrapanie jest rzeczywiście dość powszechne u dzieci” – mówi dr Reisman.

Ma tendencję do bycia bardziej powszechnym u mężczyzn i osób oznaczonych jako mężczyzn przy urodzeniu oraz do osób z nadwagą. Często pogarsza się to wraz z wiekiem.

Chapanie ma miejsce, gdy oddychanie jest zablokowane podczas snu. Gdy powietrze próbuje przepchnąć się przez tkanki miękkie, te wibrują powodując charakterystyczne trąbienia i parsknięcia, które sprawiają, że Twój partner grozi Ci wygnaniem z sypialni.

Niektórzy są po prostu urodzonymi „chrapaczami”. Jednak często chrapanie jest spowodowane chorobą podstawową, taką jak:

- otyłość

- problemy strukturalne w nosie, takie jak odchylona przegroda

- powiększone migdałki bądź wyrośl adneoidalna

- przewlekłe zatory i duszności

CHRAPANIE I BEZDECH SENNY

Chrapanie samo w sobie nie jest szkodliwe. Może jednak być oznaką obturacyjnego bezdechu sennego. To zaburzenie snu powoduje, że przestajesz oddychać na kilka sekund, raz za razem, noc w noc.

Jeśli cierpisz na bezdech senny, prawdopodobnie budzisz się po nocnym śnie wciąż czując zmęczenie. Możesz być senny w ciągu dnia i mieć problemy z koncentracja w pracy lub w szkole. Niektóre osoby nie śpią w ciągu dnia, co zwiększa ryzyko kolizji samochodowych lub wypadków w pracy.

Dla osób cierpiących na bezdech senny, leczenie chrapania jest kwestią zdrowia. Nieleczony, bezdech senny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym:

- wysokie ciśnienie krwi

- udar mózgu 

- cukrzycy

- problemów z sercem, w tym niewydolność serca oraz zawał

DOMOWE SPOSOBY NA CHRAPANIE

Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu chrapania, w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Oto kilka domowych środków zaradczych, które pomogą Ci naturalnie zatrzymać chrapanie.

PRACUJ NAD OSIĄGNIĘCIEM ZDROWEJ WAGI

"Dodatkowa waga jest jedną z podstawowych przyczyn chrapania zarówno u dzieci, jak i dorosłych" - mówi dr Reisman. Podczas snu tkanka tłuszczowa w szyi może naciskać na gardło, blokując drogi oddechowe, gdy mięśnie gardła się rozluźniają. Utrata wagi może dosłownie zdjąć ten nacisk.

ŁAGODZENIE DUSZNOŚCI

W przypadku osób z przewlekłym zatkaniem nosa, leki takie jak leki przeciwhistaminowe lub steroidowe spreje do nosa mogą pomóc w swobodnym oddychaniu - i zmniejszyć natężenie hałasu w nocy.

ZMIANA POZYCJI

Spróbuj podeprzeć głowę swojego łóżka. Drzemka na boku zamiast na plecach może również powodować mniejsze chrapanie. (Dziwne, ale prawdziwe: niektórzy ludzie przysięgają, że przyszywają piłkę tenisową do tyłu koszuli, aby powstrzymać się od przewracania na plecy w nocy).

OTWÓRZ NOS

Otwarcie nosa w nocy może pomóc w ograniczeniu chrapania. Przylepne paski do nosa umieszczone na mostku nosa podnoszą nozdrza, aby poprawić przepływ powietrza. Inną opcją są rozszerzadła do nosa, które wkłada się no nozdrzy, aby rozszerzyć otwór nosowy. Zarówno paski, jak i rozszerzadła są niedrogie i łatwo je kupić w aptece.

RZUCENIE PALENIA

Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Oprócz spadku ciśnienia we krwi i wzrostu poziomu energii, może pomóc w zmniejszeniu chrapania. Dlaczego? Ponieważ poprawia to twoje przekrwienie nosa, co ma efekt falowania na twoje chrapanie.

OGRANICZENIE LUB WYELIMINOWANIE ALKOHOLU

Ogólnie rzecz biorąc, banowanie naparów przed snem to dobry pomysł na jakość snu. W przypadku chrapania jest to szczególnie pomocne. Alkohol może powodować rozluźnienie mięśni dróg oddechowych podczas snu, więc unikaj go na kilka godzin przed snem.

ZATWIERDZONE PRZEZ LEKARZY SPOSOBY NA POWSTRZYMANIE CHRAPANIA

Jeśli piłeczki tenisowe i paski do nosa nie załatwiają sprawy – lub jeśli masz objawy bezdechu sennego – porozmawiaj z lekarzem o sprawdzonych środkach, które dotyczą zarówno chrapania, jak i bezdechu.

PRZYJMIJ CPAP

Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest uważane za złoty standard leczenia bezdechu sennego i chrapania. Użytkownik nosi maskę na nosie lub ustach, która wdmuchuje powietrze do dróg oddechowych podczas snu. Powietrze pod ciśnieniem utrzymuje drogi oddechowe otwarte w trakcie snu.

W przeszłości urządzenia te były nieporęczne i niewygodne, a ich reputacja nie była najlepsza. Przeszły one jednak długą drogę, mówi dr Reisman.

„Dzisiejsze maszyny są opływowe, małe i ciche, z różnymi przystawkami, aby były wygodne” – dodaje. „Przyzwyczajenie się do nich może zająć trochę czasu, ale natychmiast rozwiązuje problem chrapania i bezdechu sennego”.

DOPASUJ WKŁADKĘ DOUSTNĄ

Jeśli nie odpowiada Ci CPAP, ulgę w chrapaniu może przynieść wkładka doustna. Te urządzenia w kształcie ust utrzymują dolną szczękę do przodu podczas snu. Jest to postawa, która pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych.

Choć dostępne są pewne rozmiary bez recepty, dr Reisman zaleca udanie się do dentysty lub do chirurga jamy ustnej po aparat dostosowany do Twoich ust.

„Źle dopasowana wkładka może nadwyrężyć szczękę i zmienić jeden problem na inny” – mówi.

ROZWAŻ OPERACJĘ

W zależności od przyczyny chrapania, pomóc może zabieg chirurgiczny. Zabiegi obejmują:

- Naprawa odchylonej przegrody: Przegroda to kość i chrząstka pomiędzy nozdrzami. Czasami, jest ona skrzywiona. „Kiedy tak się dzieje, może blokować to przepływ powietrza po jednej stronie nosa” – mówi dr Reisman. „Skorygowanie odchylonej przegrody za pomocą operacji może poprawić chrapanie”.

- Redukcja małżowiny nosowej: „Wewnątrz nosa znajdują się struktury zwane turbinatami, które ogrzewają, oczyszczają i nawilżają powietrze, którym oddychasz” – wyjaśnia dr Reisman. Mogą również zostać powiększone. Operacja mająca na celu zmniejszenie małżowin może poprawić przepływ powietrza i zmniejszyć chrapanie.

- Usunięcie migdałków: Migdałki to nieporęczna tkanka w tylnej części gardła i nosa, która może powodować niedrożność dróg oddechowych i prowadzić do chrapania – zwłaszcza u dzieci. Usunięcie ich może okazać się pomocne.

- Operacja języczka/ podniebienia: Duży języczek – tkanka miękka, która zwisa z krawędzi podniebienia miękkiego – może prowadzić do chrapania. „Operacja usunięcia języczka i/lub części podniebienia miękkiego może poprawić chrapanie i bezdech” – wyjaśnia dr Reisman.

- Implantowany stymulator nerwów: Zabieg ten obejmuje operację umieszczenia implantu wzdłuż nerwów w gardle. Chirurdzy wczepiają do klatki piersiowej urządzenie przypominające rozrusznik serca. Urządzenie monitoruje Twój oddech i stymuluje mięśnie gardła, aby otworzyć drogi oddechowe, zapobiegając bezdechowi.

KIEDY NADCHODZI CZAS NA LECZENIE CHRAPANIA

Łatwo jest ignorować chrapanie – w końcu dzieje się to podczas snu. Jednak jeśli twój partner wygnał cię do pokoju gościnnego, prawdopodobnie nadszedł czas, aby rozważyć swoje opcje.

Aby dotrzeć do sedna nocnego hałasowania, porozmawiaj z lekarzem. Może on poszukać przyczyn, takich jak przewlekłe zatory lub niedrożność nosa. Lekarz może zlecić przeprowadzenie badania snu. Spędzasz noc w laboratorium snu, więc lekarze mogą monitorować Cię podczas snu.

„Ważne jest, aby uzyskać kompleksową ocenę, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną chrapania”, mówi dr Reisman. „Jeśli cierpisz na bezdech, upewnij się, że otrzymasz leczenie, którego potrzebujesz, aby zadbać o swoje długoterminowe zdrowie”.

Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Bejma

Reklama