Nici z komórek ludzkiej skóry

Reklama

sob., 02/08/2020 - 21:26 -- Anonim (niezweryfikowany)

Naukowcy wyprodukowali z komórek ludzkiej skóry nici, które mogłyby być w przyszłości wykorzystywane do wyrobu nadającego się do implantacji "ludzkiego materiału", służącego do naprawy uszkodzonych organów.

- Tymi nićmi można szyć woreczki, robić z ich użyciem zawory, przewody i błony, tłumaczy jeden z bioinżynierów z francuskiego Państwowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych w Bordeaux.

Dzisiejsze materiały syntetyczne, którymi zszywa się uszkodzone tkanki, czasami wywołują reakcję immunologiczną i zapalenie, w wyniku którego wydłuża się proces zrastania się ran.

Jak pisze New Scientist, chirurdzy wprawdzie korzystają z materiałów rozpuszczalnych, ale z uwagi na zbyt szybki rozkład nie nadają się one do kompleksowych rekonstrukcji.

Nici wykonane z komórek ludzkiej skóry nie powinny wywoływać reakcji immunologicznej.

Żeby zaprezentować potencjał „nici z komórek”, podczas szycia rany szczura, naukowcy połączyli nimi różne naczynia krwionośne zwierzęcia. Rana bez problemu zrosła się po 14 dniach. Potem, przy pomocy specjalnie zaprojektowanej maszyny tkackiej, wyprodukowali mocne, ale cienkie nici, którymi zszyli uszkodzoną arterię owcy. Ten zabieg również okazał się sukcesem.

I pomyśleć, że wystarczyło wyhodować z ludzkich komórek materiał, pociąć go na pasy, a potem skręcić i tak spleść, żeby uzyskać nici o różnej wytrzymałości mechanicznej. Jeszcze tylko suszenie i niech czeka na możliwość zastosowania.

Pracę opublikowano w piśmie "Acta Biomaterialia”.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Reklama