Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje różnorodności wśród nowych astronautów

Reklama

śr., 02/17/2021 - 21:49 -- MagdalenaL

Tłumaczenie: Magdalena Nowicka

PARYŻ - Europejska Agencja Kosmiczna organizuje pierwszą od 11 lat rekrutację astronautów i twierdzi, że jednym z jej celów jest większa różnorodność.

Europejski odpowiednik NASA chce w tym roku zatrudnić więcej kobiet astronautów, a także osoby niepełnosprawne, które zawsze marzyły o tym, by polecieć w kosmos.

"Patrzymy w kierunku Księżyca ... i Marsa. Potrzebujemy bardzo dobrych astronautów na przyszłość" - powiedział we wtorek dyrektor generalny EAK Jan Woerner. "Aby pójść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy patrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej".

Tylko 65 z ponad 560 osób, które kiedykolwiek poleciały w kosmos, było kobietami. Z tych 65 kobiet, 51 było Amerykankami. EAK wysłała w kosmos tylko dwie kobiety - Claudie Haigneré i SamanthęCristoforetti - i teraz stara się wyrównać tę dysproporcję.

Agencja stwierdziła również, że "nadszedł czas", aby umieścić osoby niepełnosprawne w przestrzeni kosmicznej w ramach inicjatywy zwanej ParastronautFeasibility Project. Według EAK, jest to pierwszy raz, kiedy jakakolwiek agencja kosmiczna otworzyła proces aplikacji dla osób niepełnosprawnych.

"Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie" - powiedział David Parker, dyrektor ds. eksploracji ludzkiej i zautomatyzowanej w agencji. "Różnorodność w EAK powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej".

Agencja powiedziała, że w oparciu o kategorie ustalone przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, wstępnie będzie rozpatrywać wnioski od osób z brakiem kończyn dolnych poniżej kolana lub kostki, ekstremalnymi różnicami w długości nóg lub wzrostem poniżej 130 centymetrów.

Brytyjski astronauta Tim Peake z zadowoleniem przyjął inicjatywę, mówiąc"miejmy nadzieję, że zmieni ona dotychczasowe spojrzenie", więc ludzie z różnych środowisk "zobaczą, że faktycznie istnieje możliwość, aby stać się częścią nowych pionierów kosmosu w Europie."

Urzędnicy agencji mówią, że proces aplikacji zajmie około 18 miesięcy, zanim garstka astronautów zostanie wybrana.

Tłumaczyła Magdalena Nowicka 

Autor: 
apnews.com
Źródło: 

apnews.com

Reklama