Będziemy badać egzoplanety!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 12/21/2019 - 23:58 -- koscielniakk

Satelita CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite), czyli teleskop specjalnie skonstruowany do badania egzoplanet, wystrzelony został z Gwinei Francuskiej o 9:45 czasu środkowo- europejskiego na rosyjskiej rakiecie Sojuz. W trakcie swojej 3-letniej misji będzie badał egzoplanety w układach pozasłonecznych.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, że pierwsza misja satelity związana będzie z badaniem jasnych, najbliższych nam gwiazd, o których już wiemy, że `mają` swoje planety.

Agencja ma nadzieję, że dane przesyłane podczas misji umożliwią zbadanie gęstości tych planet i będzie to pierwszy krok do ich lepszego zrozumienia.

Teleskop nakierowany zostanie na jasne gwiazdy, by potwierdzić rozmiary krążących wokół nich planet .

Szwajcarski astronom i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Didier Queloz, stojący na czele zespołu badawczego zajmującego się CHEOPS-em, powiedział już wcześniej AP, że misja będzie nakierowana na 100 z około 4.000 egzoplanet, odkrytych dotąd poza Układem Słonecznym.

Poszukiwanie planet

Spróbujemy potwierdzić, czy istnieje planeta podobna do Ziemi, która może podtrzymywać życie.

"Jesteśmy jednym z wielu układów planetarnych. Wszystko ma związek z naszym miejscem we wszechświecie i właśnie próbujemy ten wszechświat zrozumieć”.

Kosmiczny teleskop będzie analizował promienie egzoplanet oraz ich gęstość. Potwierdzi też, czy mają atmosferę, powiedział Queloz.

"Nie wiemy nic poza tym, że tam są”, dodał.

Rakieta wyniosła też w kosmos satelitę Włoskiej Agencji Kosmicznej, który będzie obserwował Ziemię i posłuży naukowcom oraz klientom komercyjnym, podała do wiadomości Arianespace.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama