Ciastka z kosmosu

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 01/28/2020 - 18:00 -- koscielniakk

Jak donosi BBC, czekoladowe ciasteczka są pierwszymi wypiekami powstałymi w kosmosie, w ramach zupełnie unikalnego eksperymentu.

W ubiegłym miesiącu, astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej upiekli w specjalnym piecu ciastka, z których trzy, każde w oddzielnym opakowaniu, przyleciały na Ziemię na pokładzie SpaceX Dragon 7 stycznia.

Celem eksperymentu było zbadanie możliwości przygotowywania żywności podczas długich lotów kosmicznych.

W zeszłym tygodniu upubliczniono rezultaty eksperymentu przeprowadzonego przez astronautów Lucę Parmitano i Christinę Koch, chociaż do dzisiaj nikt nie wie jak smakują ich wypieki.

Rzecznik Double Tree, która dostarczyła ciasto na wypieki powiedział BBC, że słodkości szybko „przejdą dodatkowe testy, żeby ocenić końcowe rezultaty eksperymentu”.

Zespół testujący potwierdzi, czy ciastka w ogóle nadają się do jedzenia.

Na potrzeby eksperymentu upieczono w ciągu paru dni pięć ciastek. Chodziło o sprawdzenie, ile czasu potrzeba na pieczenie i jaka powinna być temperatura pieca.

Na Ziemi pieczenie tego typu ciastek wymaga 20- minutowej procedury w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Okazało się, że pieczenie w kosmosie trwa o wiele dłużej.

Pierwsze ciastko, po 25 minutach pieczenia, było surowe. Drugie, po 75 minutach, również pachniało surowym ciastem. Astronauci oceniali zarówno wygląd, jak i zapach wypieków.

Czwarte i piąte ciastko, które piekły się odpowiednio 120 minut, przy studzeniu trwającym około 25 minut i 30 minut, przy studzeniu 10 minut, wyglądały najlepiej.

W trakcie pieczenia, włoski astronauta Parmitano sukcesywnie informował o postępach w eksperymencie.

Ciastka pieczono w prototypie pieca skonstruowanego przez NanoRacks i Zero G Kitchen.

Zero G Kitchen opisał swoje urządzenie jako cylindryczne, izolowane naczynie, w którym można piec żywność w warunkach nieważkości. Piec funkcjonuje na podobnej zasadzie, co toster.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama