Czy istnieją kosmiczne białe dziury?

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 01/07/2019 - 22:35 -- koscielniakk

Wszyscy wiedzą o czarnych dziurach, ale niewielu z nas wie, że coraz więcej astrofizyków bardzo poważnie rozważa możliwość istnienia wyjścia z nich, to jest miejsca, w którym wszystko, co zostało zassane- wraca.

 

Jeśli faktycznie istnieją takie, jak je się nazywa, białe dziury, mogłyby one wyjaśnić największą tajemnicę Wszechświata, twierdzi strona internetowa Mother Nature Network.

Jak przypomina się na stronie, czarne dziury to miejsca, w których czasoprzestrzeń jest nieskończenie zakrzywiona, a grawitacja jest tak silna, że nawet światło nie może się z nich wydostać.

Gdy jakaś materia wpadnie do czarnej dziury, zostanie tak bardzo ściśnięta, że można będzie ją porównać z gęstością jądra atomowego.

- Jeśli gdzieś w kosmosie nie ma z czegoś wyjścia, to na pewno ze środka czarnej dziury. A przynajmniej tak myśleliśmy, czytamy na MNN powołującą się na informacje z "New Scientist".

- O ile czarna dziura posiada horyzont zdarzeń będący obszarem, którego żaden obiekt nie jest w stanie opuścić, o tyle biała – horyzont, do którego nic nie może się zbliżyć. Horyzont białej dziury tak bardzo „odpycha”, że nawet światło nie może się zbliżyć.

Co więcej, czarne i białe dziury są inwersją w czasie : biała dziura jest zasadniczo zapowiedzią czarnej dziury, a czarna dziura przypomnieniem o białej. Są przeciwnościami w każdym tego słowa znaczeniu.

Niemniej, zauważa strona, jest jeden mały problem z białą dziurą - nikt nigdy ani jednej nie widział, co dziwi, biorąc pod uwagę, że ze względu na energię, którą uwalnia, powinna być jednym z najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie.

- Białe dziury musiałyby być świetlistymi impulsami widocznymi na nocnym niebie. Ale, nic z tych rzeczy, donosi MNN.

I to jest wystarczający powód, by zdaniem niektórych astrofizyków, można było wątpić w ich istnienie. Chociaż, jak przypomina MNN, wielu naukowców całymi dekadami wątpiło w istnienie czarnych dziur.

Jednym z powodów każących wierzyć w białe dziury jest, zdaniem MNN to, że teoretycznie są możliwe.

- Teoretyczną możliwość istnienia białej dziury przewidział Einstein w swojej teorii względności. Białe dziury są tak naprawdę tylko rozwiązaniem równań i teorią, donosi strona.

A zatem, jeśli istnieją białe dziury, mogłyby pomóc naukowcom wyjaśnić wiele tajemnic związanych z czarnymi dziurami.

Białe dziury mogłyby dostarczyć naukowcom wiedzy w kwestii największej tajemnicy wszech czasów, związanej z pochodzeniem kosmosu.

Dopóki jednak nie wpadniemy na trop chociaż jednej takiej białej dziury, pozostaną one teoretycznym kuriozum.

 

 

MNN zauważa jednak, że są już pewni kandydaci. Jako przykład, podaje się odkryte ostatnio tajemnicze krótkie impulsy radiowe pochodzące z głębi Wszechświata, których do tej pory nie udało się wyjaśnić.

– Bardzo możliwe, że te potężne impulsy pochodzą od białych dziur. To na razie tylko przypuszczenie, ale jest już jakiś trop. Jedynym sposobem, żeby się dowiedzieć się czegoś więcej jest ich obserwacja, konkluduje MNN.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama