Misja na marsa przełożona

Reklama

pt., 03/20/2020 - 19:54 -- Anonim (niezweryfikowany)

Europejsko‒rosyjska misja wysłania łazika na Marsa, która miała ruszyć w tym roku została przełożona na 2022 r. Jedną z przyczyn rozwijająca się epidemia koronawirusa.

Planowany start misji ExoMars ‒ bezzałogowego łazika miał ruszyć latem bieżącego roku. Europejska Agencja Kosmiczna i rosyjski Raskosmos we wspólnym oświadczeniu przekazały, że "potrzebne są dalsze testy statku kosmicznego z gotowym sprzętem i oprogramowaniem. Ponadto, strony musiały uznać, że końcowa faza działań ExoMars jest zagrożona przez ogólne pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej w krajach europejskich" - poinformowano.

Stojący na czele Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Woerner wyjaśnił natomiast, że unijna agencja chce być „100-procentowo pewna sukcesu misji” i nie może pozwolić sobie na żaden błąd.

Celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Marsie oraz lepsze i dokładniejsze przygotowanie do przyszłych misji załogowych na tej planecie. Rosjanie odpowiadają w projekcie za lot badawczej sondy i jej lądowanie, natomiast ESA zajmuje się konstrukcją robota i kwestiami technicznymi.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

belsat.eu

Dział: 

Reklama