Najstarszy krater uderzeniowy na Ziemi

Reklama

pt., 01/24/2020 - 13:26 -- Anonim (niezweryfikowany)

Zdaniem naukowców z Perth, najstarszy krater na Ziemi, powstały 2,2 mld lat temu na zachodzie Australii, jest dwukrotnie `młodszy` od naszej planety i być może to właśnie on pomógł wyjść Ziemi z okresu epoki lodowcowej.

Z materiału opublikowanego w naukowym piśmie Nature Communications wynika, że krater Yarrabubba o średnicy około 70 km, choć trudny do identyfikacji z powodu erozji swojej oryginalnej struktury, wydaje się być najstarszym na Ziemi.

Do dzisiaj nie można było precyzyjnie określić jego wieku, ale naukowcom z Perth to się udało dzięki metodzie ultra precyzyjnego datowania- jonowej mikrosondzie o wysokiej rozdzielczości.

Meteoryt przebił zlodowaciałą powierzchnię

Podczas badań celowano w ziarna minerałów, które w procesie rekrystalizacji `zapisały` szok wywołany uderzeniem.

Już wiadomo, że krater Yarrabubba powstał 2,229 mld lat temu.

Data pokrywa się z końcem epoki lodowcowej, w czasie której Ziemia była po prostu śnieżną kulą.

Geologiczne osady, potwierdzające istnienie na Ziemi lodowca, wskazują na okres sprzed 2,4 - 2,2 mld lat.

Jak powiedział Timmons Erickson z NASA- kierownik badań, na najmłodsze osady natrafiono w Afryce Południowej i odpowiadają one wiekowi Yarrabubbe.

Posługując się symulacjami numerycznymi uczeni doszli do wniosku, że meteoryt uderzył w zmarzniętą planetę przebijając jej skorupę grubą na 5 km i wyrzucając w atmosferę około 500 mld ton pary wodnej.

 

Asteroida, która uśmierciła dinozaury

Ten wyrzut pary wodnej, "gazu z efektem cieplarnianym o wiele silniejszym od dwutlenku węgla”, wywołał ocieplenie i w ten sposób pomógł Ziemi wyjść z epoki lodowcowej.

To niezwykły scenariusz, ponieważ większość uderzeń meteorytów wiąże się z ochłodzeniem, a najbardziej znanym tego przykładem jest uderzenie asteroidy w meksykański Yucatan, które 66 mln lat temu zapoczątkowało wymieranie dinozaurów.

Timmons Erickson przyznaje, że badania są na poziomie hipotezy i ma nadzieję na "sprowokowanie innych naukowców do badań nad klimatycznymi następstwami uderzenia” w okresie epoki lodowcowej.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama