Największa eksplozja kosmiczna od czasu Wielkiego Wybuchu

Reklama

pon., 03/02/2020 - 23:52 -- Anonim (niezweryfikowany)

Astronomowie wpadli na ślad największej eksplozji, jaką zauważono dotychczas w kosmosie. Wyszła z super masywnej czarnej dziury w zbiorze galaktyk oddalonych od nas o 390 mln lat świetlnych.

- Eksplozja była tak ogromna, że utworzyła w gorącym gazie krater, który mógłby pomieścić 15 Dróg Mlecznych, powiedziała kierująca badaniami Simona Giacintucci z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie.

Niedawna eksplozja była pięciokrotnie większa od ostatniej `rekordzistki`. Astronomowie wpadli na jej ślad dzięki należącemu do NASA teleskopowi kosmicznemu Chandra i europejskim teleskopom naziemnym. Uważa się, że eksplozja pochodziła z samego serca skupiającego tysiące galaktyk gwiazdozbioru Wężownika- wielkiej, centralnie położonej galaktyki zawierającej w sobie olbrzymią czarną dziurę.

Czarne dziury nie tylko pochłaniają materię, ale również wyrzucają strumienie materii i energii. Pierwszy sygnał gigantycznej eksplozji pojawił się jeszcze w 2016 roku, gdy na zdjęciach pochodzących z Chandry można było zobaczyć niezwykłą zakrzywioną krawędź Wężownika.

Naukowcy wykluczyli wtedy erupcję z uwagi na ilość energii potrzebnej do utworzenia tak ogromnej dziury w gazie. Dwa obserwatoria kosmiczne, które razem pracowały z danym pochodzącymi z teleskopów australijskich i indyjskich potwierdziły, że widoczne zakrzywienie faktycznie jest częścią utworzonej czeluści.

Eksplozja prawdopodobnie już się zakończyła, nie widać bowiem strumieni wychodzących z czarnej dziury. Jak pisze Astrophysical Journal, żeby lepiej zrozumieć to, co się wydarzyło, trzeba bezdyskusyjnie kontynuować obserwacje.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

M.I.M.

Dział: 

Reklama