NASA wyśle ​​sprzęt na Księżyc w 2020 roku

Reklama

sob., 06/29/2019 - 23:09 -- Anonim (niezweryfikowany)

W oczekiwaniu na powrót astronautów w 2024 roku, instrumenty naukowe i sprzęt zostaną wysłane na Księżyc po raz pierwszy od 1970 roku. Źródło AFP

Szykuje wielki powrót Stanów Zjednoczonych, które zamierzają wysłać swój sprzęt w 2020 i 2021 poraz pierwszy od lat 70, jak ogłosiła NASA. Amerykańska agencja kosmiczna wybrała trzy lądowniki, skonstruowane przez amerykańskie przedsiębiorstwa : Astrobotic, Intuitive Machines i Orbit Beyond, do wysyłania instrumentów naukowych i sprzętu na Księżyc, uprzedzając powrót astronautów na księżyc w 2024 roku w ramach programu Artemis.

Wszystkie trzy różnią się rozmiarem i kształtem: pierwszy jest bardzo smukły, natomiast dwa pozostałe są czworonożne i masywniejsze. Ich zadaniem będzie transport około dwudziestu niewielkich urządzeń badawczych, w które to zaopatrzy je NASA. Pierwszy lądownik (Orbit Beyond) naprawdopodobniej wyląduje w Morzu Deszczów (Mare Imbrium) we wrześniu 2020 r., po wystrzeleniu rakiety Falcon 9 wyprodukowanej przez Space X.

Lądownik firmy Intuitive Machines spróbuje wylądować w lipcu 2021 r. na Oceanie Burz (Oceanus Procellarum), który jest najbardziej zaciemnionym miejscem na Księżycu widocznym z Ziemi. On także zostanie wystrzelony przez Space X. Astroboty z Pittsburgha zostaną wycelowane w wielki krater jeziora śmierci (Lacus Mortis) w lipcu 2021 r. Rakieta do tej misjii nie została jeszcze wybrana. Każda firma otrzymała kontrakty o wartości od 77 mln do 97 mln USD aby zainwestować rozwój swoich urządzeń.

 

Pierwsza kobieta na Księżycu

„W przyszłym roku nasze pierwsze naukowe i technologiczne urządzenia badawcze staną na księżycowej powierzchni, co ułatwi wysłanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na srebrny glob za pięć lat” - powiedział administrator NASA, Jim Bridenstine. Sprzęt naukowy, który zostanie zostanie wybrany tego lata. Powinny zawierać materiały, które pomogą przyszłym astronautom złagodzić, nawigować i chronić się przed promieniowaniem.

Amerykanie nie pojawili się na Księżycu od czasu ostatniej misji Apollo w 1972 r. Niemniej, NASA regularnie wysyłała sondy na orbitę księżycową. Współcześnie jedyne aktywne urządzenia to Lunar Reconnaissance Orbiter i dwie sondy ARTEMIS-P1 i P2. Chiny nie pozostały dłużne , a ich sprzęt całkiem niedawno wylądował dwukrotnie na księżycu : w 2013 oraz tego roku w styczniu, na niewidocznej stronie księżyca, chociaż obecnie działa tylko sonda Chang'e 4 i jej zmotoryzowany robot Yutu-2.

„To, czego się uczymy, nie tylko zmieni nasze rozumienie wszechświata, ale także pomoże nam przygotować się do misji z udziałem astronautów na Księżycu, a pewnego dnia także na Marsie” - powiedział główny naukowiec NASA, Thomas Zurbuchen. Nasa robi wszystko, aby przekonać Kongres do zwiększenia środków na przyspieszenie misji Artemis.

Autor: 
Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

lepoint.fr

Dział: 

Reklama